Nudí vás obyčejná výmalba či tapety, a chtěli byste něco zajímavějšího? Pak vyzkoušejte štukovou omítku. Její nanášení je sice práce pro trpělivé a pečlivé domácí kutily, s návodem ale štukování zvládne skoro každý.
Obsah článku
Co je vlastně štuk?
Štuk neboli štuková omítka je směs jemného písku a vápna, případně i cementu, pokud má být využita v exteriéru. Existují různé druhy štuků podle hrubosti pískových zrn, přičemž ty nejhrubší jsou určeny pro venkovní využití.
Než začnete štukovat
Před samotným štukováním budete muset připravit stěny. To znamená zbavit je výmalby nebo tapet, pokud jsou přítomny. Obojí odstraníte nejsnáze, pokud stěnu navlhčíte štětkou nebo smetáčkem, a potom malbu či tapety seškrábete špachtlí. Nechcete-li se původního podkladu zbavovat, zdi alespoň vyhlaďte.
Jak na štukování
Ještě než začnete nanášet první štuk, naneste na zeď válečkem penetraci. Ušetříte si tak pozdější trápení s prasklinami nebo odpadáváním štuku. Jakmile penetrace zaschne, můžete začít štukovat. Na plastové hladítko naberte rozmíchaný štuk a postupně nanášejte na strop či stěnu od podlahy nahoru. Snažte se nanášet co nejmenším počtem tahů (ideálně každou „porci“ štuku na jeden tah). Vrstva štuku by přitom měla být zcela minimální, tlustá jen několik milimetrů.
Vyhlazení štuku
Jakmile dokončíte celou stěnu, je potřeba štuk vyhladit. K tomu je ale potřeba zachytit správný čas, kdy je štuk již vyschlejší, a nebude se lepit na hladítko, ale zase nesmí být zcela suchý, neboť pak je již obtížné uhlazovat jej. Hladí se pomocí molitanového nebo filcového hladítka, které se namáčejí do vody, a krouživými pohyby se jimi následně uhlazuje povrch stěny. Síla tlačení při hlazení musí být přitom přiměřená. Když je intenzivní, štuk se strhává. V opačném případě se ale zase hlazení může minout účinkem. Pokud se při vyhlazování na některém místě štuk strhne, je potřeba jej znovu nanést, postižené místo nechat zaschnout a pak znovu vyhladit.
Tipy a triky
Pokud se štukováním začínáte, zkuste si jako první udělat štuk v nějaké nepříliš používané místnosti – kumbálu či garáži. Pokud nemáte možnost, alespoň s vyhazováním začněte někde tam, kde to není příliš vidět – za nábytkem a podobně. Případné opravy jsou totiž často vidět, a než získáte cvik, ne vše se vám podaří napoprvé. Hlazení provádějte po dokončení každé stěny, nikoliv až po dokončení celé místnosti, štuk by byl již příliš vyschlý.
Co po štukování
Pokud jste již pokryli štukem všechny zdi, máte vyhlazeno, a zeď je skutečně dostatečně vyschlá, můžete se pustit do výmalby klasickou barvou. Připravte se na to, že v první chvíli bude barva na zdi nerovnoměrná a budou prosvítat skvrny. Jakmile zeď ale dodatečně během několika dní kompletně proschne, barva se sjednotí.