Stavba schodiště svépomocí

Pokud právě stavíte patrový dům, pak je vám jasné, že pro procházení do poschodí nebude ideální žebřík. Bude potřeba pořídit schodiště. Stejně tak se bez něj ale neobejdete i u přízemní stavby při převýšení terénu například u vstupu na terasu nebo ke vchodovým dveřím. Při realizaci firmou není schodiště příliš levná záležitost. Dá se ale postavit i svépomocí, přinejmenším částečně.

Druhy schodišť

Schodiště je stavební prvek sloužící k překonávání výškových rozdílů či k propojení podlaží. Nejmenší schodiště mívají už tři schody (přesněji řečeno stupně). Existují schodiště vnitřní i vnější, rovná, lomená či točitá, s jedním či více rameny, s různým sklonem a samozřejmě z různých materiálů. Výroba schodiště bývá povětšinou záležitostí odborné firmy, podobně jako montáž. Můžete si ale samozřejmě schodiště namontovat i svépomocí, zejména u moderních schodišť stavebnicového typu, jejichž montáž není tolik náročná. Pokud jde o výrobu schodiště svépomocí, je již podstatně náročnější, a vyžaduje dostatek zručnosti, znalost pravidel stavby schodišť i přesnost.

Schodiště na míru prostoru

Co se týče tvaru a sklonu schodiště, bude vycházet především z možností prostoru, který máte k dispozici. Pokud budete výrobu schodiště zadávat odborné firmě, nemusíte se víceméně o nic zajímat, firma zajistí provedení stabilní, bezpečné i praktické. Pokud se ale naopak chcete angažovat sami, je třeba zachovat některé základní požadavky.

Obecná pravidla výroby schodiště

Výroba schodiště je náročná zejména na přesnost, přičemž milimetry hrají zásadní roli v otázkách pohodlí. Například doporučovaná šířka schodišťového stupně (tedy schodu) pro rodinné domy je 240 až 270 milimetrů, výška pak 160 až 200 milimetrů. Pokud budou schody výrazně odlišné od tohoto průměru, bude se vám po nich obtížněji chodit, a třeba budete i zakopávat, což může být nebezpečné. Naprosto stěžejní ale je, aby všechny schody byly stejně široké i vysoké. Stupňů by zároveň nemělo být více než 16 v jednom rameni. Samozřejmě ale ramena lze skládat za sebe.

Materiál dle vašich představ či schopností

Pokud jde o materiálové a tudíž i designové provedení vašeho schodiště, vybírat si můžete zcela podle vlastních představ a přání. Profesionální firma vám vyhotoví klasické příjemné dřevěné schodiště, masivní moderní schodiště betonové, nebo třeba elegantní kovové či skleněné.  A samozřejmě také z kombinací těchto materiálů.

U schodišť na míru téměř bez výjimky firma schodiště vyrobí i namontuje. U modulových schodišť máte možnost zvolit montáž odbornou firmou nebo svépomocí, což by neměl být výraznější problém, a samozřejmě tato varianta znamená úsporu financí.

Chystáte-li se ale i na výrobu svépomocí, pak je třeba zvážit konstrukční materiál podle vlastní zručnosti. Volit můžete například beton, tvárnice nebo dřevo. Cenově samozřejmě ušetříte jmění. Před realizací si ale pečlivě vše nakreslete, rozpočítejte a rozplánujte. Zejména pak nezapomínejte na bezpečnost a stabilitu konstrukce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno