Solární panely na výrobu elektřiny

Elektrická energie je dnes nedílnou součástí každodenního života Čechů a u valné většiny rodin výdaje za ni znamenají velký zásah do rodinného rozpočtu. Získávat ji přitom můžeme i bezplatně, například ze slunce. Pro využití takovéto elektřiny je ale potřeba vlastnit potřebné vybavení v podobě solárních panelů, které dnes existují v nepřeberném množství druhů s různými výhodami i nevýhodami.

Druhy solárních panelů

Pod pojmem solární panel se často skrývají dva různé druhy zařízení, které umožňují buď získávat teplo v solárních termických kolektorech, nebo rovnou elektřinu ve fotovoltaických panelech. Je proto potřeba rozlišovat mezi solárními kolektory a fotovoltaickými panely.

Solární kolektory

Solární kolektory (také označované jako fototermické nebo tepelné) využívají kapalinu (nejběžněji vodu) nebo vzduch jako teplonosnou látku přenášející teplenou energii získanou ze slunce. V tomto případě je využíváno kolektorů zapojených do solárních tepelných soustav s akumulací tepla pro vyrovnání produkce a odběru tepla. Fototermické sluneční kolektory se nejčastěji využívají pro ohřev teplé užitkové vody, ohřev vody v bazénech nebo jako podpora vytápění s nízkoteplotním otopným systémem. V normálním provozu je účinnost těchto solárních kolektorů poměrně vysoká, a to okolo 40 až 60 procent.

Fotovoltaické panely

Fotovoltaické panely proměňují sluneční energii přímo na elektřinu (elektroenergetika), a to pomocí fotovoltaických modulů zapojených do solárních elektráren bez akumulace energie. Tato varianta využívá veřejnou rozvodnou síť se všemi podpůrnými prostředky a její předností je přímá výroba elektrické energie, kterou pak lze využívat libovolným způsobem. Účinnost fotovoltaických panelů je však oproti fototermické variantě výrazně nižší, konkrétně okolo 5 až 15 procent. Fotovoltaické panely spolu se střídači (invertory), jistícími prvky a podpůrnou konstrukcí tvoří fotovoltaickou elektrárnu.

Jak efektivně umístit fotovoltaické panely

Fotovoltaické panely najdou skvělé uplatnění klasicky na střechách domů, stejně tak ale mohou být namontovány na zdi, na balkony, pergoly, garáže nebo volně stát na zemi na vaší zahradě. O životnost panelů se přitom v žádném z uvedených případů nemusíte bát, byť by třeba došlo ke krupobití. Rámy fotovoltaických panelů jsou nejčastěji vyrobeny z odolného hliníku nebo duralu, ze strany fotovoltaických článků je pak čtyřmilimetrové sklo. Panely jsou navíc položeny šikmo, což zmírňuje intenzitu nárazu případných padajících předmětů.  Zájemci si však mohou fotovoltaické panely bez obtíží připojistit. Ideální orientace fotovoltaických panelů je na jih a ideální sklon panelů je okolo třiceti stupňů, lze je ale montovat i vodorovně.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno