Solární ohřev vody svépomocí

Bez teplé vody se dnešní moderní člověk obejde jen těžko. Naštěstí způsobů, jak teplou vodu ohřát, je hned několik – pomocí elektrického bojleru, plynového kotle, nebo třeba moderně, pomocí solárního systému. Solární systém pro ohřev vody si dnes můžete namontovat i sami, je ale zapotřebí do puntíku dodržet správné složení systému a také dbát na kvalitní montáž.

Jaký systém zvolit pro realizaci svépomocí

Pro solární ohřev je možné zvolit několik druhů systémů, z nichž nejvhodnější pro montáž svépomocí je samotížný (beztlaký) solární systém, který se obejde bez oběhového čerpadla, neboť funguje na principu přirozeného oběhu vody pomocí gravitace. V praxi to znamená, že ohřátá voda z vakuových trubic stoupá nahoru do solární nádrže, zatímco studená voda klesá dolů do vakuových trubic. Tento proces se neustále opakuje.

Další nezměrnou výhodou tohoto systému je pak i to, že se obejde zcela bez elektrické energie, což je výborné pro chaty a další objekty, které nenabízí možnost využití elektřiny.

Tento systém se nejčastěji montuje v rekreačních objektech a menších domácnostech, neboť je určen pro uživatele se spotřebou teplé vody do 300 litrů denně. (Běžně se počítá 50 litrů na osobu denně, je však vhodnější systém naddimenzovat pro případ nečekaně vyšší spotřeby.) Cenově patří mezi nejlevnější varianty solárního ohřevu a je velmi nenáročný na údržbu.

Správné složení a zapojení solárního systému

Samotížný solární systém tvoří bojler o kapacitě 120 až 300 litrů, umístěný do podkrovní části domu, případně i přímo nad solární kolektory na střechu domu. Další součástí jsou pak zmíněné sluneční kolektory, které patří klasicky na střechu. Počet a velikost záleží na volbě každého zákazníka. Princip tohoto systému však spočívá v zapojení solárních kolektorů výškově pod solární zásobník (bojler), proto při umístění bojleru do podkroví musíte solární panely umístit na střechu nízko, například těsně nad okapy. Toto řešení může být komplikovanější pro realizaci, je však praktičtější, neboť při umístění bojleru do interiéru (na půdu) nehrozí zamrznutí rozvodů v zimních měsících. Při umístění bojleru na střechu je naopak zapotřebí zabezpečit rozvody například topnými PG kabely, právě kvůli mrazům.

Kolektor je vždy umístěn pod zásobníkem, a proto nepotřebujeme oběhové čerpadlo ani regulaci. Potřebujeme ale topnou vložku s termostatem, spojovací a instalatérský materiál, nemrznoucí kapalinu a také nosnou konstrukci pro kolektory. Toto vše je dnes již možné sehnat v kompletní sadě, která zajistí opravdu jednoduchou montáž a funkční řešení.

Hlavní výhody samotížného solárního systému

Montáž samotížného solárního systému zvládne šikovný domácí kutil snadno bez pomoci odborníků za zhruba dvě hodiny. Navíc tento systém je vysoce spolehlivý, má dlouhou životnost a vyžaduje minimální údržbu i náklady. Díky univerzální konstrukci nachází uplatnění na sedlových i plochých střechách a také v terénu, takže je vysoce univerzální. Mimo to trh nabízí širokou škálu variant, pokud jde o velikosti zásobníků a rozměry solárních kolektorů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno