Psí bouda – návod na stavbu

Stejně jako vy, i váš psí miláček potřebuje střechu nad hlavou a bezpečný i pohodlný úkryt. Pokud žije s vámi v domě nebo bytě, je problém vyřešen. Pokud ne, bude potřebovat boudu, kterou můžete buď koupit, nebo lépe – vlastnoručně postavit, podle svých estetických představ i podle potřeb vašeho čtyřnohého přítele.

Velikost boudy

První věc, kterou byste si před stavbou měli ujasnit, je plánovaná velikost boudy. Velikost by měla odpovídat rase psa, respektive jeho velikosti. Lišit se ale bude i podle toho, zda v boudě bude pes i v noci během kruté zimy, nebo za mrazů najde útočiště například v domě nebo v garáži. Pokud chcete psa nechávat v boudě i v zimě, je vhodné vyrobit boudu s vnitřní příčkou, kdy pes bude mít k dispozici jakousi předsíňku pro letní dny a zadní malou místnost na zimu, kterou si snáze vydýchá a ve které mu bude teplo. Pokud bude příčka vyndavací, budete mít možnosti ještě větší. Pokud se ale rozhodnete pro boudu s příčkou, bude asi potřeba zadní místnost vybavit okýnkem s plexisklem, jinak totiž pes možná nebude chtít kvůli tmě do zadní místnosti vlézt.

Rozměry boudy nemusí být nijak královské, váš pes na rozdíl od vás bude trávit čas raději venku. Pomůckou pro výpočet může být výška vašeho psa v kohoutku (výška měřená od země k nejvyššímu bodu hřbetní linie psa) – kolik centimetrů výšky, tolik stovek centimetrů čtverečních podlahové plochy. Máte doma knírače o výšce v kohoutku 50 centimetrů? Pak mu sedne bouda s podlahou o rozměrech 50 x 100 centimetrů, tedy o ploše 5000 centimetrů čtverečních (0,5 metru čtverečního). Výška boudy by měla být zhruba o 20 centimetrů větší než výška psa v kohoutku. (Pozor, nepopleťte výšku psa v kohoutku, a výšku psa po vršek hlavy)

Materiál

Ke stavbě boudy budete potřebovat palubky nebo OSB desky, trámy, polystyren a také střešní krytinušindel nebo také plech, který vydrží i větší zátěž jako je skákání nebo škrábání psa.

V případě obdélníkové boudy budete potřebovat konkrétně celkem 4 delší a 4 kratší trámy na obvodovou konstrukci podlahy a stropu, 4 další stejné trámy, které spojí v rozích strop a podlahu, a dále ještě dva či tři trámy, které budou tvořit rám vstupu do boudy. Mezi trámy ve všech směrech v podlaze, stropu i stěnách přijde polystyren a na něj z obou stran palubky nebo OSB desky. Na strop pak shora samozřejmě střešní krytina.

TIP: Pokud chcete mít střechu odnímatelnou (což je praktické pro čištění), můžete ji vytvořit na samostatné konstrukci. Pak budete potřebovat další 4 trámy, které by měly být delší – tak, aby nakonec střecha při položení obklopila zvenku horní hranu stěn.

Jak na to

Začít byste měli vytvořením podlahy z trámů, polystyrenu a palubek. Následovat budou trámy stěn a stropu, vyložení polystyrenem a zadeskování. Nakonec střechu opatřete krytinou. Zevnitř boudu nemusíte nijak ošetřovat, z venku je vhodné na dřevo využít nátěr.

Podestýlka

Na podestýlku dovnitř boudy pak použijte ideálně slámu, která nejen že hřeje, ale je i měkká a na rozdíl od dek a načinčaných peřinek vám ji pes nebude tahat ven ani trhat. Účel přitom splní velkolepě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno