Přístřešek pro ovce

Chov ovcí je lákavý hned z několika důvodů – s ohledem na možnost využití vlny, mléka, ale třeba i kvůli sekání trávy, na které jsou ovce přímo odborníci. Aby ale ovečky správně prospívaly, je potřeba jim připravit vhodné zázemí i podmínky a rozhodnout se správně například ohledně způsobu ustájení.

Varianty ustájení ovcí

Chov ovcí může probíhat v zásadě třemi způsoby – volně bez ustájení, v přístřešcích nebo v ovčínech. Pro zvířata jsou jednoznačně příjemnější druhé dvě varianty, které jim dávají možnost ukrýt se za nepříznivého počasí. Na mikroklima ovce příliš náročné nejsou, co ale nelze podceňovat, jsou hygienické podmínky v těchto útočištích. Pokud jde o teploty, dobře krmené ovce ve vlně směle zvládnou teploty lehce pod nulou, ostříhané zdravé kusy zase naopak i letní třicetistupňová vedra. Přesto ale přivítají možnost schovat se v zimě do závětří a v létě uniknout před ostrým sluncem.

Jak vypadá přístřešek pro ovce

Pokud jste se rozhodli pro přístřešek pro ovce, pak myslete na to, že by měl být především funkční a jednoduchý, takže rozhodně zbytečně nevyhledávejte nejdražší nebo nejmodernější modely. Naopak skvěle poslouží vysloužilé stavby postavené dříve buď přímo pro ovce, nebo pro jiné druhy hospodářských zvířat. Pokud se ale v místě chovu nachází například stará kůlna, stodola nebo seník, můžete směle využít i je. Vždy je ale zapotřebí příbytek ovcí udržovat na určité komfortní úrovni. Zejména musí být prostory k ustájení suché, bez průvanu, vzdušné a snadno větratelné.

Varianty přístřešku pro ovce

Pro chov ovcí můžete volit přístřešek z plachet, dřeva, ale i cihel. Jednoduchou a rychle realizovatelnou variantou přístřešku je plachtový přístřešek, který ale v zimním období nabízí zvířatům nejnižší teplotu, což může mát negativní dopady na jejich váhu i zdraví. Vhodný je i přístřešek zděný, zdaleka nejoptimálnější je však přístřešek dřevěný, který v celoročním průměru poskytuje nejvhodnější teplotu i vlhkost vzduchu a při kombinaci s přístupem do výběru představuje ideální variantu.

Stavba přístřešku pro ovce

Dřevěný přístřešek pro ovce zvládnete při troše šikovnosti postavit sami. Postačí vám kvádrová konstrukce z dřevěných trámů s jednou otevřenou stěnou. Ostatní stěny můžete vyplnit deskami, stejně jako střechu. Ta by ale měla být nejlépe zkosená, s ohledem na možnost stékání dešťové vody. Pro celoroční využívání je vhodná také plná podlaha, obejít se ale můžete i bez ní.

Vybavení přístřešku pro ovce

Již při stavbě přístřešku byste měli počítat se vším, co do přístřešku následně poputuje, a nechat si tak dostatek prostoru pro pohyb zvířat. Zejména tedy počítejte s umístěním napáječek a krmicích žlabů či jeslí. Co se týče prostoru, počítejte s tím, že ovečka vyžaduje okolo 1,5 metru čtverečního prostoru, zatímco beran rovnou čtyři metry čtvereční. Bahnice (tedy březí ovce) s jehňaty potřebuje zhruba 2 metry čtvereční.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno