Pěstování jahod

Milujete sladké červené zahradní jahody? A rozhodli jste se, že se pustíte do jejich pěstování? Pak jistě stojíte o honosnou sklizeň lahodných plodů, kterou se budete moci chlubit před všemi závistivými a mlsnými sousedy. Takovýto úspěch je ovšem potřeba si zasloužit – správnou přípravou půdy a vhodnou péčí o jahody během jejich růstu.

Připravte si půdu

Základem pěstování jahod je správná příprava půdy, na jejíž složení jsou jahody obzvláště citlivé. Jahody mají vysoké požadavky na živiny, především pak na obsah dusíku, který musí být dostatečný a rovnoměrně rozložený v zemině. Jahodník je zároveň náročný na dodávky vápníku, hořčíku a železa, jehož nedostatek vyvolává žloutnutí listů.  Na jeden záhon pro jahody je proto ideální navézt deset kilogramů hnoje nebo kompostu. Zatímco ale kompost můžete navézt na záhon i pár dní před výsadbou jahod na jaře, hnůj by měl přijít na zahradu už na podzim. Pokud plánujete zasadit jen pár sazenic, můžete hnůj či kompost vyměnit za rašelinový substrát, který je s ohledem na hodnotu pH vhodnější, než čistá rašelina.

Kam sadit jahody

Pro správný růst a optimální zrání plodů potřebují jahody slunné místo, a v tomto případě platí, že více je jedině lépe. Ve stínu budou výnosy z jahod jednoznačně nižší a také budou rostlinky často trpět plísněmi.

Kdy sadit sazenice

Silné sazenice nebo kontejnerovou sadbu můžete sadit na jaře okolo dubna, nebo na podzim nejpozději v září. Pokud vysadíte jahody na jaře, rostlinky jsou obvykle silnější a navíc už na podzim můžete mít k dispozici nové sazenice z odnoží. Vhodná je ale i podzimní sadba, kdy rostliny v teplé půdě dobře zakoření a stihnou zesílit.

Jak sadit jahody

Jahody se sázejí nejčastěji do řádků ze severu na jih. Při sadbě od východu na západ totiž plody na jižní straně dozrají dříve, což prodlužuje dobu sklizně. Pokud ale naopak delší dobu sklizně oceníte, volte řádky dle libosti. Rozestupy mezi jednotlivými řádky by měly být minimálně 60 cm, mezi jednotlivými sazenicemi pak 30 cm. Při výsadbě se tyto vzdálenosti zdají veliké, při sklizni však opravdu odpovídají minimu. Po zasazení dbejte na vydatnou pravidelnou zálivku.

Fólie okolo sazenic

Jistě jste si všimli, že řada pěstitelů pokládá okolo jahod černou fólii. Ta může být užitečným pomocníkem v případech, kdy se chcete vyhnout namáhavému pletí záhonu, nebo znečištění či i hnilobě plodů. Díky nepropustné folii nemusíte záhon okopávat ani zbavovat plevele a plody nejsou v kontaktu s hlínou ani vlhkem. Navíc pod folií je větší teplo a déle se udržuje vlhkost, což ocení jak jahody, tak i vy, s ohledem na menší náročnost rostlin na zálivku. Folii přitom můžete používat i několik let za sebou, dokud se nezničí. Jedinou nevýhodou folie je, že odnože rostlinek samy nemohou přes nepropustnou folii zakořenit, a tak je potřeba si nové sazenice vytvořit svépomocí, například zasazením odstřihnutých odnoží v kelímcích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno