Kolik je jeden hektar

Chystáte se koupit zemědělskou půdu, stavební pozemek nebo zahradu a nejste si jisti, o jak velké ploše udávané v hektarech je vlastně řeč? Je to jednoduché. V řeči metrů jde o plochu o rozloze 100 krát 100 metrů, tedy o 10 000 metrů čtverečních neboli 0,01 kilometru čtverečního.

Co je hektar

Hektar je jednotkou plošného obsahu, používá se tedy pro vyjádření rozlohy plochy, a to především v zemědělství, stavebnictví či lesnictví. Hektar nepatří mezi jednotky soustavy SI, tudíž není jednou ze sedmi základních jednotek. Přesto je ale vyžívána poměrně hojně. Pro jeho označení je obecně využívána zkratka „ha“.

Násobky hektaru

Spolu s hektarem je velmi oblíbenou jednotkou plochy také ar, který rovněž nepatří mezi sedmici jednotek SI. Jeho rozměry jsou 10 krát 10 metrů, tedy 100 metrů čtverečních. Právě od aru se přitom odvíjí hektar, který (jak napovídá i samotné označení hekto – ar) je jeho stonásobkem.

Jak lze vyjádřit hektar

vyjádření jednoho hektaru lze použít celu řadu jiných jednotek a hodnot, a to například zmíněná 0,01 kilometru čtverečního či 10 000 metrů čtverečních, ale také třeba 100 arů, 1 hektometr čtvereční, 107 639 čtverečních stop či 0,00386102 čtverečních mil.

Kolik je asi hektar

Pokud si chcete hektar představit, vybavte si třeba fotbalové hřiště. Hřiště pro mezinárodní zápasy je velké asi tři čtvrtě hektaru. A takové Václavské náměstí v Praze má hektary zhruba čtyři.

Cena za hektar

Pokud se chystáte nakupovat půdu, ať už zemědělskou, nebo stavební pozemek, možní vás bude zajímat cena za hektar. Ta se samozřejmě výrazně liší dle lokality, celkové velikosti pozemku, typu půdy i kvality. Stavební pozemky se pohybují ve stovkáchtisících za metr čtvereční, u zemědělské půdy jde o desítky korun. Výrazně víc zaplatí člověk za ornou půdu na Hané, než za travnatou pastvinu v Jeseníkách. Obecně jde cena půdy v Česku neustále nahoru, proto jako investice se řadí její nákup jednoznačně mezi ty výhodné. Zatímco ještě před sedmi lety se dal zemědělský pozemek pořídit za sto tisíc korun za hektar, loni už ceny v průměru sahaly daleko přes 160 tisíc korun. Obecně se tržní ceny půdy pohybují okolo 20 korun za metr čtvereční, přičemž u skutečně nejkvalitnějších pozemků orné půdy v lokalitách s vysokou konkurencí lze směle hovořit o cenách blížících se ke 40 korunám.

Růst cen je přitom způsoben řadou faktorů, mezi které patří církevní restituce, fakt, že stát už neprodává žádnou půdu, ale také to, že v minulosti cena půdy delší dobu stagnovala. Nemalý vliv má pak i zájem investorů a rostoucí zájem o farmářství. Ve srovnání s Evropskou unií jsme na tom však ještě stále dobře, a tak můžeme počítat s dalším navyšováním cen půdy v nejbližší budoucnosti. Pokud tedy nějakou máte, jako investici si ji klidně ještě ponechejte.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno