Jak postavit kadibudku

Ať už jste si pořídili skromnou chatu, domek v zahradnické kolonii, nebo třeba stavíte novou nemovitost a zatím nemáte sociální zázemí, pravděpodobně budete k běžnému fungování potřebovat i „onu místnost“ – v tomto případě kadibudku, která je ekologickým a v mnoha ohledech i velice praktickým řešením. Stavbu kadibudky zvládnete při troše šikovnosti svépomocí, a dokonce nebudete potřebovat ani speciální výbavu.

Jak vypadá kadibudka

Představu o vzhledu kadibudky jistě máte, přesto pro připomenutí – je to jednoduše stojící kvádr s dvířky a ideálně zkosenou střechou. Zadní stěna má často také nahoře prostor pro větrání a interiér je vybaven sedátkem s otvorem, případně rovnou záchodovým prkýnkem. U klasických kadibudek najdete pod otvorem jen jámu, případně jámu s nepropustnou nádrží, u modernějších na vás čeká suchá chemická toaleta. A co se týče materiálu, hlavní roli hraje dřevo.

Jaký materiál je potřeba na stavbu kadibudky

Pokud máte představu bytelné stavby, základ kadibudky by měl tvořit rámtrámů či latí. Běžně ale postačí jednoduše v rozích spojit jednotlivé stěny. Stěny jsou tvořeny obyčejnými prkny či palubkami. Zakoupit si můžete samozřejmě nové, milovníkům patiny ale směle postačí i palubky starší, které mají své kouzlo a barevnou originalitu. Pak už stačí jen pár šroubů, panty a šikovné ručičky.

Jak na stavbu kadibudky

Celá věda stavby kadibudky je ve stabilní konstrukci ze stěn. Stěny vytvoříte tak, že položíte požadovaný počet palubek k sobě a napříč nahoře i dole k nim našroubujete další krátkou palubku, která celou plochu spojí. Stany budete potřebovat celkem čtyři, přičemž tři spojíte k sobě napevno šrouby a čtvrtou opatříte panty – bude totiž sloužit jako dveře. Zadní stěnu je vhodné nechat o něco kratší, tak aby nahoře vznikl prostor pro větrání. V uzavřené kadibudce byste si totiž příliš příjemné posezení neužili. Zároveň není od věci boční stěny nahoře seříznout zešikma, tak aby bylo možné nahoru umístit zkosenou střechu. Tu vytvoříte z palubek stejně jako stěny. Střecha může být samozřejmě i rovná, pro případ deště je ale vhodnější první varianta.

Pokud máte konstrukci hotovou, přichází na řadu interiér. Zde můžete jednoduše opět z palubek vytvořit lavici s  uzavřenou přední stěnou, samozřejmě s otvorem pro příslušné účely. Co se týče otvoru, nezapomeňte na precizní broušení, třísky jsou v tomto případě maximálně nežádoucí. Lavici vytvoříte tak, že na boční stěny namontujete horizontálně krátké latě, na které pak budete pokládat a připevňovat jednotlivé palubky. Stejně pak vytvoříte i přední plnou stěnu. Pokud chcete mít v kadibudce maximální komfort, hodit se bude i podlaha – jak jinak než z palubek. Postup je stejný jako při vytváření lavice, kdy si na boční stěny namontujete opěrné latě a na ně položíte desky. Takto kompletní řešení je přitom nejen komfortní, ale navíc i stabilnější a odolnější. Na závěr se pak bude hodit háček a očko k přichycení dveří – jak z venku, tak i zevnitř, pro chvíle, kdy je obsazeno.

Kadibudka od odborníků

Přestože stavba kadibudky není žádná výrazná věda, pokud nemáte čas, chuť nebo odvahu, můžete si i kadibudku koupit vyrobenou od profesionálů, v top kvalitě. Cenově vás vyjde na 5 až 10 tisíc korun. A jako zajímavost si můžete pořídit třeba i extra kadibudku menších rozměrů pro děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno