Jak chytit, vyhnat kuny

Oblíbily si vaši garáž, půdu či stodolu mlsné kuny? Pak rozhodně neotálejte a vyrazte do boje s nimi. V opačném případě si totiž snadno začnou pochutnávat na vašem domovním vybavení, na slepicích, ale třeba i na podvozku vašeho auta, kde rozkoušou, na co přijdou. Čím déle navíc budete kunu trpět, tím více si u vás zvykne, a jen těžko ji pak přimějete k odchodu.

Není kuna jako kuna

Kunu lesní, žijící v divoké přírodě, spatříte jen vzácně. Je nesmírně plachá a lidem i lidským obydlím se raději obloukem vyhýbá. Naopak drobnější kuna skalní s lidskou společností velký problém nemá – spíše naopak. Kuny skalní s oblibou obývají méně využívaná stavení, jako jsou kůlny, půdy, sklepy či garáže, a nebojí se mnohokrát dokonce zavítat i do velkoměst s větším ruchem.

Jak škodí kuna

Kuna si především ráda najde něco k snědku. S oblibou si odnese čerstvě snesené slepičí vajíčko, nebo dokonce rovnou zakousne slepici či perličku. Kromě potravinových pochoutek si ale kuna ráda smlsne i na spoustě dalších dobrot, jejichž poničení vás přijde hodně draho. Příkladem je třeba zateplení střechy nebo kabely v motoru vašeho vozu. Obojí dokáže během několika dní s přehledem zdemolovat. Zároveň vám možná kuna připraví řádku bezesných nocí. Kuna je totiž převážně noční živočich a zároveň velice hravé zvířátko, takže například na půdě se s radostí zabaví hlučnou noční zábavou, která probere i obyvatele domu.

Jak se zbavit kuny

Triků a rad, jak se zbavit kun, je celá řada. Univerzálně funkční je však jen málokterá, spíše platí pravidlo, že na každou jednu kunu platí něco jiného. Proto vám mnohdy nezbyde, než zkoušet.

Často doporučovanou radou je pořízení zvířecího pomocníka. Někdo radí kočkovitou šelmu, jiní zase psa. Proti kunám by totiž měl fungovat pach kočičího trusu nebo teritorium vyznačené psím pachem. Vychvalované je přitom i použití jen doneseného trusu tygra, rysa nebo geparda, který údajně ochotně rozdávají provozovatelé zoologických zahrad.

Pokud fauna nepomůže, můžete zkusit mechanicky utěsnit veškeré i sebemenší otvory a přístupová místa tak, aby se kuna do stavby již nedostala. Ne vždy je ale toto možné, jako například u zčásti otevřené půdy, nebo staré stodoly. Zde může v určitých případech ještě pomoci hladký povrch, po kterém kuna neumí šplhat. Například hladký plech jakožto obklad pod přístupovým místem může zafungovat. Podobně je tomu i se zabarikádováním prostoru pomocí hustého pletiva.

Zkusit můžete ale i moderní elektroniku. Různé elektronické plašiče mohou bojáclivější kunu snadno vyplašit. Otrlejší jedinci se však elekronikou zastrašit nedají, natož pak když si po chvíli zvyknou.

Proti kunám také existují chemické prostředky a koření – ať už ve formě sprejů, tekutých roztoků, nebo granulí. Spreje mohou pomoci dostat kunu například z motoru vašeho auta, čpavek zase osvobodí vaši půdu. Je ale potřeba počítat s tím, že zápach si pořádně užijete i vy sami. Podobně je tomu i s hlukem. Kuny nemají rády hlučné prostředí, a týdenní noční diskotéka na vaší půdě je s jistotou odláká. Otázkou ale je, co na to řeknete vy nebo vaši sousedi, a také zda se kuna nebude chtít po ukončení „večírku“ znovu vrátit. O něco méně rušivé je v tomto případě využití halogenového světla s pohybovým čidlem, které se rozsvítí vždy, když kuna přijde. Světlo ji podobně jako hluk brzy odradí.

Jak chytit kunu

Pokud jde o odchyt kun, pro tyto účely jsou k zakoupení speciální sklopce. K nim musíte zvolit dostatečně lákavou návnadu – například vejce nebo myš. Po úspěšném odchytu je potřeba kunu odvézt dostatečně daleko a doufat, že si nenajde cenu zpět.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno