Co platí na skvrny od červeného vína?

Milovníci červeného vína jistě dobře vědí, co je to za neštěstí, když se rozlije rudý hroznový nápoj například na bílý ubrus nebo světlý koberec. Čas od času se nehody stávají, a vyhnete se jim jen těžko. Lepší je být připraven a vědět už předem, jak se skvrnami zatočit. Ani ubrus politý červeným vínem totiž nemusí být zdaleka na odpis. Stačí zvolit hned ze startu správnou strategii čištění.

Dostat červené víno z ubrusu, koberce či šatů pomocí mýdla nebo pracího prášku a pračky půjde jen těžko. Na tento „silný kalibr“ naopak mnohem lépe působí osvědčené tipy babiček, tetiček, a zkušených jihomoravských vinařů, kteří využívají suroviny z vlastní kuchyně. Mnohé rady a techniky zní sice podivně, ale věřte nebo ne, fungují.

Na víno vínem

Ačkoliv to zní prazvláštně, červené víno z látky můžete dostat stejnou mincí – vínem bílým. Ještě čerstvou skvrnu jednoduše polijte (nebo přímo prolijte, pokud to jde) bílým vínem a přebytečnou vlhkost odsajte ubrouskem. Právě do ubrousku se vsaje i červené víno. Před políváním ale vložte savou vrstvu například ubrousků či látky i pod skvrnu, aby se dále nerozšiřovala. Ubrousky ale musejí být bílé, jinak hrozí obarvení látky od nich.

Kyselý citron

Nemáte-li k dispozici víno, postačí i čerstvý citron. Šťávu z citronu vymačkejte na skvrnu, a místo poté opláchněte teplou vodou. Opět platí, že je vhodné místo vypodložit ubrousky dříve než začnete lít citron.

Sůl

Jednou z nejrozšířenějších rad je posypání skvrny ihned po jejím vzniku obyčejnou kuchyňskou solí. Nejlepší je skvrnu doslova pokrýt vrstvou soli, která do sebe vtáhne vlhkost i s červenou barvou. Nechte sůl ale působit dostatečně dlouho, klidně i dvě hodiny, zejména pokud je skvrna například hluboko v koberci. Následně sůl vysajte nebo vytřepejte a dočistěte skvrnu. K tomu využijete teplou vodu, minerálku, případně rovnou postiženou textilii vyperte, pokud je to možné.

Mléko nebo ocet

Dalšími kuchyňskými surovinami, které si poradí se skvrnou od červeného vína, je mléko nebo ocet. Tyto suroviny jsou ale vhodné pouze pro oděvy či textilie, které můžete vyprat v pračce. Je potřeba textilii v místě skvrny zcela namočit do mléka (mělo by být nejlépe horké) či octa, nechat několik minut působit, a následně vyprat v pračce.

Čpavková voda na zaschlé víno

Pokud si skvrny od vína nevšimnete hned, ale objevíte ji například až po bujarém večírku, kdy je již zaschlá, polijte ji čpavkovou vodou, nechte chviličku působit a vyperte.

Čisticí prostředky

Na odstraňování skvrn nejen od červeného vína pak existuje také řada specializovaných čisticích prostředků. Pokud jsou vám milejší než „babské rady“, můžete je samozřejmě využít. Pozor ale, ať si textilii nezničíte.  Ať už tedy zvolíte kterýkoliv prostředek, roztírejte jej vždy jen lehce, a to od okrajů skvrny směrem k jejímu středu. Pro aplikaci je vhodné použít houbičku či hadřík. Následně vždy místo opláchněte ve vlažné vodě, a ideálně co nejdříve vyperte běžným způsobem. Zapomeňte na drhnutí či tření, tím pouze poničíte látku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno