Anuita družstevního bytu

Zvažujete koupi družstevního bytu?  Pak se každopádně dotazujte na anuitu bytu a na to, zda je již zaplacená. Pokud ne, čekají vás totiž zvýšené měsíční náklady, a to může být tučná čára přes rozpočet. Navíc družstevní byt s nesplacenou anuitou nelze převést do osobního vlastnictví, a tudíž například ani jeho koupi financovat pomocí hypotéky.

Co je anuita?

Pro vás jakožto vlastníka družstevního bytu je anuita v zásadě jen částka, kterou jste povinni určitou dobu hradit bytovému družstvu. Anuita se hradí v případě, že družstvo vzniklo za účelem privatizace domů a družstvo bytový dům splácí obci nebo městské části (případně jinému původnímu majiteli). Samozřejmě se ale anuita hradí pouze do doby, než je byt splacen.

Kde zjistit, jak je to s anuitou

Informace ohledně stavu anuity vašeho bytu (nebo bytu, do kterého plánujete investovat) by vám měl sdělit předseda nebo některý ze zástupců bytového družstva, pod které byt spadá. Na informace například od sousedů nespoléhejte, neboť konkrétní výše anuity se liší i podle velikosti bytu. Na bytovém družstvu vám naopak sdělí jak skutečnou konkrétní celkovou nesplacenou částku, tak i výši případných měsíčních anuitních splátek. Pokud je anuita nulová, znamená to, že je již zaplacená a vás tudíž již nemusí trápit.

Proč je anuita komplikací?

Byt s nesplacenou anuitou může přinést nejednu komplikaci, ačkoliv to tak na první pohled ani nevypadá. V první řadě znamená nesplacená anuita vždy navýšené měsíční náklady vlastníka bytu o splátky anuity bytovému družstvu. Samozřejmě anuitu můžete uhradit i jednorázově, pak to chce ale mnohdy skutečně významnou investici. Mimo to byt s nesplacenou anuitou nelze převést z družstevního vlastnictví do osobního vlastnictví, proto na takovýto byt stále musíte platit nájem dalšímu subjektu. Navíc například koupi takovéhoto bytu nemůžete financovat pomocí hypotéky, tudíž ani nemůžete hypotékou pokrýt náklady na případné zamýšlené jednorázové uhrazení anuity.

Jaké náklady obnáší anuita?

Pokud je anuita již téměř splacená, budou náklady na byt umírněné. V opačném případě se ale připravte na nemalé výdaje navíc. Konkrétní výše úhrad bytovému družstvu se vypočítává na základě parametrů bytu – čím větší byt, tím vyšší výdaje. Obecně měsíčně počítejte každopádně s několika tisícovkami navíc, které však zahrnují jak jistinu, tak i úroky.

Anuitu ale můžete doplatit i jednorázově, zejména pokud potřebujete vyrovnat veškeré závazky spočívající na bytě (například kvůli převodu bytu do osobního vlastnictví). Doplatek může být desetitisícový, stejně jako statisícový – záleží na mnoha faktorech od lokality, přes velikost daného bytu, až po dobu, po kterou již byla anuita hrazena v minulosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno