Zateplení domu: Jaké vybrat a jaká je cena?

Pokud chcete mít ve svém domě, chatě či bytu v každém ročním období příjemnou teplotu, pak vám nesmí chybět dostatečné zateplení konstrukce stavby. Zateplení totiž zajistí nejen udržování tepla uvnitř při vytápění v zimě, ale také zabrání přílišnému přehřívání interiéru vlivem slunce v letních měsících. Zateplení existuje několik druhů a liší se nejen materiálem, ale i cenou.

Druhy izolace

Pro zateplování budov lze využít celou škálu izolačních materiálů, z nich některé jsou si navzájem podobné, zatímco jiné zcela odlišné. Mezi nejběžněji využívané izolační materiály patří polystyren, který můžete koupit v  extrudované či expandované formě lišící se například hořlavostí nebo možnostmi využití například i pro izolaci střechy. Polystyren e vhodný téměř na všechny typy obvodového zdiva – lze ho aplikovat na cihlové zdi, beton i panel. Tím ale výčet zdaleka nekončí. Pro zateplení fasád můžete zvolit také dřevovláknité desky, minerální vlnu, polyuretan či skleněnou vlnu. Pro zateplování střech je pak možné využít ještě celulózu, konopnou izolaci, lněnou izolaci či pěnové sklo. Aby toho ale nebylo málo, například polystyren můžete volit v různých tloušťkách – čím větší tloušťka, tím větší izolační schopnosti i cena.

Cena zateplení domu

Cena zateplení domu závisí na velikosti zateplované plochy i zvoleném materiálu. Při nejběžnějším zateplování pomocí polystyrenu vás vyjde materiál na zhruba 45 až 100 korun za metr čtvereční – podle tloušťky polystyrenu. Polystyren pěticentimetrové tloušťky pořídíte za 45 korun, dvanácticentimetrové tloušťky za 100 korun za metr čtvereční.  Připočítat musíte ještě náklady na doplňkový materiál jako je lepící tmel, sklovláknitá tkanina a hmoždinky, což vás při běžné spotřebě dohromady vyjde na zhruba 60 korun za metr čtvereční. Pak stačí jen změřit plochu fasády a náklady na materiál jsou sečteny. Co se týče práce, můžete zateplovat svépomocí nebo prostřednictvím odborné firmy. Počítejte, že ta si bude účtovat okolo 300 korun za metr čtvereční – v závislosti na kvalitě podkladu (nerovnosti, stará fasáda). Některé firmy však účtují práci za hodinu, nikoliv za metr čtvereční, a cena se může výrazně lišit. Při realizaci odbornou firmou si proto nechejte předem raději vždy vyhotovit kompletní cenovou nabídku, abyste nebyli překvapeni.

Proč je vlastně zateplení důležité?

Zateplení chrání budovu před volným procházením tepla dovnitř a ven, což znamená, že v zimě udrží teplý vzduch uvnitř, a v létě naopak dovnitř neprojde teplo z venku. Pro majitele nemovitosti to znamená velké úspory za energie a především vysoký komfort bydlení. Ceny energií stále rostou, a přehřátý interiér za horkého letního dne ani větráním nezchladíte, proto investice do izolace se jednoznačně vyplatí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno