Zapojení schodišťového vypínače pro laiky

Schodišťový vypínač je nedílnou součástí mnohých domácností, ale také komerčních objektů. Jde o elektrické zapojení, díky němuž můžete jedno jediné světlo ovládat, respektive zapínat a vypínat z  více míst najednou.

Na první pohled se může zdát zapojení schodišťového vypínače skutečně jednoduché, ne každý však má alespoň minimální zkušenost s touto oblastí a dokáže si adekvátně poradit. A právě kvůli těmto jedincům, potažmo laikům, vznikl náš speciálně zaměřený článek.

Stačí vám fáze a střední vodič

Základem všeho je bezpochyby odpovídající množství komponent, díky čemuž lze celou fungující sestavu pohodlně zapojit. V domě nebo příslušném prostoru by měly vést kabely od světla minimálně k jednomu přepínači. Od tohoto prvku zase k druhému vypínači, jež mezi sebou budou propojeny.

Každý přepínač je vybaven třemi konektory. Kromě vstupu, jsou to dvě polohy určující stav zapnutí a vypnutí. Ty je třeba propojit mezi oběma vypínači. Na jeden z nich je posléze připojena fáze a ten druhý je zapojen k osvětlení, potažmo střednímu vodiči.

Tímto úkonem je celé zapojení schodišťového vypínače pro laiky kompletní a musí fungovat bez jakýchkoliv obtíží.

Zapojení více přepínačů

Obdobným způsobem je možné zapojit také tři a více přepínačů, s pomocí nichž lze světlo rozsvěcet v podstatě odkudkoliv. Nutné je pouze vložit mezi dva přepínače tzv. křížový vypínač. V rozšiřování takové elektrické soustavy by šlo následně pokračovat téměř do nekonečna. Omezováni budete pouze maximálním proudem jističe.

Pokud si při zapojení schodišťového vypínače nevíte rady, nevolte hned nákladného elektrikáře nebo odbornou firmu a vyzkoušejte náš praktický a jednoduchý manuál. Proveďte si zapojení přepínačů svépomocí, díky čemuž docílíte naprosto stejného výsledku. Možnosti rozsvítit si jedno světlo z mnoha míst rodinného nebo komerčního objektu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno