Z čeho postavit plot?

Ať už potřebujete k novostavbě nový plot nebo plánujete výměnu toho starého, prvním úkolem je správný výběr materiálu plotu. V dnešní době je nabídka druhů plotů velmi pestrá a můžete vybírat z mnoha odlišných variant. Ploty mohou tvořit různé varianty pletiva, kované ploty mají vysoký designový standard a výjimkou nejsou ani ploty z moderního zdiva nebo z kamene, které zabraňují i pohledu na zahradu a přináší soukromí. Nejoblíbenějším materiálem na ploty je, bylo a ještě zřejmě dlouhou dobu bude dřevo. Dřevěný plot je pro zahrady nejvyužívanější variantou. Nekazí vzhled zahrady, je praktický a dřevo má svůj přirozený půvab. Jak tedy postupovat při stavbě dřevěného plotu?

Základem jsou sloupky

Sloupky mají v celé konstrukci plotu zřejmě nejdůležitější význam. Musí totiž plnit hlavně podmínky v odolnosti, ale také v designu, který musí být u celého plotu dokonalý. Sloupky můžete pro dřevěný plot využít betonové, železné, kamenné ale také dřevěné z trámů nebo z kulatin. Základem je vždy správné a pevné ukotvení. Mezery mezi jednotlivými sloupky by neměly být větší, než 4 metry.

Pak přichází na řadu plotové rýgle

Plotové rýgle mají v konstrukci plotu funkce především jako kotvící prvek pro plotovky. Vždy se instalují mezi sloupky ve vodorovné poloze. Na sloupcích tedy nesmíme zapomínat na instalování kotvících prvků pro plotové rýgle. Ty se následně namontují ve dvou výškách, podle velikosti plotovek. Spodní rýgl by měl být vzdálen maximálně 25cm od spodní hrany plotovky (plotové plaňky). Pro vrchní stranu plotovky platí to samé i v případě druhého plotového rýglu. Opět 25cm od vrchní hrany. Pokud mají plotovky více než 2 metry, doporučuje se instalace i třetího rýgle doprostřed. Rýgle se liší tvarem, délkou i použitým dřevem.

Pak už jen namontovat plotovky

Montáž plotovek je posledním krokem při stavbě dřevěného plotu. Na našem trhu je nabídka opravdu velmi pestrá. Můžete vybírat plotovky mnoha velikostí, tvarů, zakončení a nechybí ani plotovky z exotických dřevin. Při montáži je nejdůležitějším úkolem přesnost. Před jejich montáží si nejprve na plotové rýgle vše dobře rozměřte a narýsujte. Plotovky by mezi sebou měly vždy mít stejné mezery a to platí i o vzdálenosti od sloupků. Budete potřebovat také vodováhu, aby každá plotovka byla uchycena ve svislé poloze. Plotovky přichytáváme vruty do dřevin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno