Výška umyvadla od země

Rekonstruujete koupelnu, nebo budujete dokonce koupelnu úplně novou? Pak jistě víte, jak moc záleží na detailech. Třeba na tom, jaká bude výška umyvadla od země. Možná si říkáte: „Tak akorát“, ovšem pozor, výšku umyvadla od země byste si měli dobře vypočítat a vyměřit, aby umývání rukou i další činnosti byly skutečně pohodlné.

Kdy je potřeba řešit výšku umyvadla

Pokud si pořizujete do koupelny umyvadlo se skříňkou stojící pevně na zemi, pak výšku umístění nemusíte řešit, protože je jednoduše daná rozměrem nábytku. Pokud ale plánujete umyvadlo samostatné či v závěsné skříňce, pak je potřeba výšku pečlivě promyslet a vyměřit. Pokud totiž bude umyvadlo příliš nízko, budete u něj muset stát nepřiměřeně shrbení. Pokud bude naopak vysoko, bude se vám k němu špatně natahovat a umývání bude spíše posilovnou pro ruce. Další kapitolou kromě výšky hrany umyvadla je pak umístění baterie a rozměr rozestupu mezi baterií a umyvadlem.

Jaká je ideální výška umyvadla od země

Každý člověk je jinak vysoký, proto není řečeno, že byste se od standardně volené výšky umístění sanity nemohli odchýlit. Přesto průměrná vypočítaná ideální výška umyvadla je stanovená, a sice na hodnotu 85 centimetrů od podlahy. Výškou umyvadla je přitom míněna výška hrany umyvadla, nikoliv dna.  Vyhovující však bude jakákoliv výška mezi 80 a 93 centimetry, zejména v případech, kdy výšku umístění umyvadla přizpůsobíte výšce své postavy – tedy nižší u osob menšího vzrůstu, vyšší u vyšších osob. Výška umístění baterie, pokud je nástěnná, by pak měla být ideálně 115 centimetrů od podlahy.

Výška umyvadla pro děti

Specifickým případem jsou umyvadla určená dětem – ať už v jeslích, mateřských školkách, dětských centrech, nebo i domácnostech, pokud majitelé touží po speciálním umyvadle pro děti. Výška hrany umyvadla od země by podle standardů měla být 40 až 43 centimetrů u dětí do 3 let, 50 centimetrů u dětí do 6 let, 75 centimetrů u dětí do 14 let. Pro starší děti je pak využíváno standardní umístění umyvadla ve výšce okolo 85 cm. Povinná výška umístění umyvadla pro děti a mládež na veřejných místech je přitom jasně uvedena i v zákoně, konkrétně ji řeší vyhláška 410/2005 Sb. o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých.

Výška umyvadla pro tělesně postižené

Lidé se speciálními potřebami, konkrétně tělesně postižení a osoby se sníženou pohyblivostí, kteří například využívají umyvadlo i z invalidního vozíku, by pak měli mít výšku umyvadla také sníženou. Doporučená výška hrany umyvadla je v tomto případě 80 centimetrů od země.

Výška sanity

Umyvadlo však není zdaleka jediným kusem vybavení koupelny, jehož umístění je potřeba řešit. V rámci koupelny rovněž nezapomeňte na správnou výšku toalety či bidetu (40 centimetrů od země), pisoáru (35 centimetrů od země), vany (horní hrana by měla být ve výšce 60 centimetrů) i vybavení sprchového koutu (výška baterie by měla být 115 centimetrů od podlahy, sprchová hlavice 175 centimetrů od podlahy).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno