Udělej si sám – návody na bytové dekorace

Útulný byt či dům vytvářejí jednoznačně dekorace, které jsou sice pouhými detaily v celém řešení, ovšem právě ony hrají nejdůležitější roli. K vytvoření stylového, originálního a poutavého interiéru přitom ale není nutné sahat hluboko do kapsy. Mnohé z dekorací si můžete vytvořit sami a nejen že ušetříte, ale ještě budete mít doma jedinečné umělecké dílo, jaké nemá nikdo jiný.

Dekorace na stěnu

Velice oblíbené a módní jsou v současné době dekorace stěn. Ty můžete snadno vytvořit pomocí tónovací barvy a štětce, kdy budete na zdi jednoduše malovat jako na plátno. Ideální jsou přitom jednobarevné motivy, které nenaruší vzhled prostoru. Pro profesionálnější vzezření můžete využít šablonu – třeba i doma vyrobenou z kartonu. Takto si zeď můžete posypat hvězdami, nebo třeba květinovým motivem. Alternativou ke klasické malbě jsou pak dnes velice oblíbené samolepky na stěnu, které rovněž nemusíte kupovat, ale jednoduše si je můžete vyrobit. Stačí koupit samolepící tapetu v některé z prodejen domácích potřeb, požadovaný motiv nakreslit a vystřihnout. Pozor ovšem, pokud budete kreslit motiv na zadní stranu – nezapomeňte, že ve výsledku bude zrcadlově obrácený.

Květiny v domě

Významný vliv na vytvoření příjemného dojmu v interiéru má přítomnost květin. A to jak těch živých, tak třeba i umělých, nebo dokonce takových, které nejsou přímo květinami, ale zaujímají své místo ve váze. Umělé květiny můžete efektivně vyrobit z papíru, krepového papíru či látky. A nemusí jít zdaleka jen o klasické tvary – fantazii se meze nekladou. Ještě jednodušší je ale vyrazit na procházku a přinést si dekoraci z přírody. Různé vysoké trávy, bylinky, růže či slaměnky lze jednoduše usušit a využít jako dekoraci po dlouhé měsíce. Oblíbená je momentálně například levandule, jejíž kvítky navíc krásně provoní domácnost. Stačí ji efektivně svázat provázkem a je hotovo. Chcete-li být ale tvůrčí, můžete i kombinovat a zakomponovat do dekorací třeba i lesní plody jako šišky, jeřabiny, šípky či žaludy.

Zdobené květináče i vázy

Když je řeč o květinách, svůj styl by jistě měly dostat i vázy a květináče, které rovněž zaujmou pozornost každého vašeho hosta. Jedinečný vzhled jim můžete dopřát například pomocí písku, kamínků, mušlí nebo třeba kávy či luštěnin. Princip spočívá v nanesení lepidla na květináč a následném přikládání zmíněných kamínků či jiných vybraných prvků. Takto přitom můžete vytvářet z lepidla ozdobné ornamenty, pruhy či puntíky, ale můžete snadno pokrýt i celý květináč a zakrýt tak všemožné nedostatky – od drobných prasklin, přes nevhodnou barvu až po oprýskaný starý vzhled.  Alternativou k nalepování drobných ozdob je pak omotání provázkem, bavlnkou či stuhou.

Originální fotorámečky

Neodmyslitelnou výbavou každého domova jsou fotografie blízkých. Rámečky, ve kterých jsou umístěny, přitom můžete také snadno vyrobit nebo alespoň dozdobit svépomocí. K výrobě rámečku můžete využít karton, ze kterého vyříznete tvar odpovídající rámečku – tedy pravděpodobně dutý obdélník. Ten pak můžete obalit a polepit balicím papírem, výstřižky z novin, alobalem, nebo podobně jako u květináčů využít aplikaci písku, mušlí, kamínků i kávy. Tu lze samozřejmě využít i na koupený rámeček, který takto oživíte.

Svíčky

Svíčky dodávají každé místnosti pocit útulnosti a navozují romantiku. Ani svíčky ale nemusíte kupovat, klidně si je můžete sami vyrobit doma, a to dokonce ze zbytků vosku a svíček nevyužitých. Jako nádobka na svíčku poslouží zavařeninová sklenice. Zbytky vosku pak stačí rozpustit nad vodní lázní přímo ve skleničce, a jakmile je vosk tekutý, vložit do něj knot. Takto můžete vytvářet i svíčky vícebarevné či pruhované. Pokud chcete mít svíčku bez sklenice, po zatuhnutí ji můžete rozbít a vnějšek svíčky ještě například dozdobit mušlemi či jinými doplňky. 

Dózy na uchování potravin

Pro kuchyni je velice praktické i estetické využití dóz a nádob k uskladnění koření, těstovin, rýže či bylinek. Dózy ale zdaleka nemusí být jen plastové a určitě je nemusíte kupovat v obchodě. Stačí například sbírat zavařeninové sklenice, které následně můžete jen dozdobit stylovou cedulkou s názvem uvnitř skryté suroviny. Pro těstoviny využijete sklenice větší, ideálně o objemu 0,7 litru, pro koření pak bohatě postačí přesnídávkové. Pomocí tohoto řešení přitom zabijete hned tři mouchy jednou ranou. Získáte hezky vypadající doplněk, ochranu surovin před škůdci i pořádek v kuchyni. Výhodou průhledných sklenic navíc je, že vždy přesně vidíte, co a v jakém množství je uvnitř, proto můžete snadno kontrolovat stav zásob. Pro označení využijte ručně vyrobené cedulky, které přilepíte na střed sklenice. Jako doplněk je pak velice efektivní provázek či stuha v oblasti hrdla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno