Přemýšleli jste o způsobu vytápění pro váš dům nebo chalupu? A co takhle topení koksem? Jakkoli vám možná připadá zastaralé, přináší celou řadu výhod – od ekologie po finanční stránku věci.

Co je vlastně koks?

Koks, jakožto topivo, je pevným uhlíkatým zbytkem vyrobeným z černého uhlí. Je vyráběn z nízkopopelového a nízkosirného černého uhlí, ze kterého jsou při velmi vysokých teplotách odstraněny prchavé látky, v peci s omezeným přístupem kyslíku. Koks má velmi dobrou výhřevnost a právě pro ni je vyhledávaným topivem. Navíc při spalování koksu dochází k velmi nízké produkci zplodin a také má nízkou prašnost, díky čemuž je koks jediným povoleným palivem i v centrech měst.

Proč si pro topení vybrat právě koks?

Pokud se nacházíte v oblasti, kde nejsou zavedeny všechny inženýrské sítě, je topení koksem jedna z nejekologičtějších možností topení. Zplodiny produkované při vytápění koksem jsou minimální – dalo by se říct, že spalováním vzniká pouze CO2. Další výhodou oproti topení klasickým černým uhlím je pak skladování. Pokud si necháte dovézt koks na celou topnou sezonu, zabere vám téměř o polovinu méně prostoru, než uhlí. Také manipulace s koksem je mnohem méně fyzicky náročná, než s černým uhlím – je totiž mnohem lehčí. V neposlední řadě je pak potřeba zmínit fakt, že koks je dobře dostupným a tudíž i relativně levným topivem, jehož účinnost bývá při výběru vhodného kotle velmi vysoká.

Kotle pro topení koksem

Pokud chcete koksem topit efektivně, je potřeba dbát na správný výběr kotle. Kotle na koks bývají snadno regulovatelné a jednoduše ovladatelné, tedy uživatelsky velmi příjemné. Standardem je jednoduchá konstrukce shodná s kotly na spalování černého uhlí. Na spalování koksu však zapotřebí kotel s větší vrstvou opláštění, protože při jeho spalování vzniká vyšší teplota a mohlo by dojít k tepelnému poškození kotle. Při koupi tedy cíleně vybírejte pouze kotle určené pro spalování koksu.

Jak vybrat kotel pro topení koksem

Kotle na koks se vyrábějí v mnoha variantách a lze si jej zakoupit jak od českých, tak i zahraničních firem, které se na kotle specializují. Kotle můžeme dělit podle různých kritérií, která se mohou navzájem kombinovat. Známe kotle automatické, kdy není zapotřebí neustálá kontrola a pravidelné přikládání koksu. Obsluha takového kotle je nutná pouze jednou za čas. Jsou ale samozřejmě i kotle s ruční obsluhou, u kterých je nutné přikládat koks ručně dle potřeby.

Podle materiálu dělíme kotle na koks na litinové a ocelové. Litinové jsou levnější a lze v nich také topit dřevem. Účinnost těchto kotlů je však pouze okolo 60 procent. Ocelové kotle jsou dražší a jejich výhřevnost se pohybuje kolem 65 procent. Některé ocelové kotle se však vyrábějí se zásobníkem, a proto se do nich nemusí tak často přikládat. Obsluha takového kotle je tedy méně náročná.

Známé jsou také prohřívací kotle, u kterých probíhá spalování bez nuceného nasávání vzduchu ventilátorem. Tyto kotle jsou konstruovány pro možnost topení různými palivy – jak koksem, tak uhlím, ale také dřevem. Jejich výhoda tkví ve velikosti kotle (je mnohem menší než například klasický litinový kotel), ale také výhřevnosti. Účinnost je zde vyjadřována až kolem 80 procent. Záleží však na materiálu konstrukci kotle. Nejúčinnější kotle bývají zpravidla těmi nejdražšími.

 

Další články z rubriky

Diskuze, vaše zkušenosti

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.