Satelit pro dvě televize

Pokud patříte mezi milovníky sledování televize, pak vás bezpochyby oslovují možnosti satelitu, který nabízí přístup k nepřebernému množství televizních programů. K jedné parabolické anténě, tedy onomu bílému talíři na střeše domu, je přitom možné připojit hned několik televizí, takže široká nabídka programů může putovat k různým divákům v různých místnostech domu. Je potřeba mít jen to správné vybavení.

Jak vlastně funguje satelit?

Satelit na rozdíl od pozemního vysílání, kabelovky či televize přes pevnou linku přijímá signál z umělých družic umístěných na oběžné dráze kolem Země. Do družic se signál dostane pomocí vysílače z pozemní vysílací stanice, kde je televizní signál ze studia převeden na vysokofrekvenční signál. Uživatelé pak z družic přijímají signál buď v analogové (dnes již minimálně) nebo digitální podobě, která nabízí vyšší rozlišení a další technické doplňky k vysílání (informace o pořadech, zvukový doprovod ve více jazycích, atd.).

Co je potřeba k satelitnímu přijímání programů?

satelitnímu přijímání televizních programů je zapotřebí mít v době nainstalovánu celou satelitní soupravu. Tu tvoří v první řadě parabolická anténa (lidově nazývanou satelitní talíř) sloužící k příjmu signálu, dále konvertor a satelitní digitální set-top-box k převádění signálu (může být samostatný, nebo je již přímou součástí moderních televizorů), a také dekodér a dekódovací karta, které mohou rovněž být i přímou součástí set-top-boxu.

Dekodér a dekódovací karta jsou potřebné pro příjem určité skupiny programů. Signál satelitní televize může být totiž v šifrované nebo nešifrované podobě, přičemž nešifrovaný signál (FTA) lze přijímat volně, bez nutnosti dalších poplatků, zatímco šifrovaný signál (označovaný často jako kódovaný signál) mohou přijímat jen majitelé přijímačů s patřičným dekodérem a dekódovací kartou. Kartu je nutno zakoupit u provozovatele placené televize a to buď za jednorázový poplatek, nebo ji uhradit formou pravidelných poplatků za sledování placené televize.

Jak připojit na satelit více televizí?

Pokud chcete satelitní programy přijímat na více televizních obrazovkách, nemusíte svou střechu obsypat bílými talíři. Parabola vám postačí jedna. Budete si ale muset pořídit odpovídající počet set-top-boxů, pokud tedy budete chtít mít možnost sledovat na různých televizích ve stejný čas různé programy. K set-top-boxům pak bude zapotřebí ještě také zakoupit odpovídající počet dekódovacích karet a samozřejmě dekodérů.

Jednotlivé komponenty nebo celou satelitní soupravu pro požadovaný počet televizí si můžete sami koupit i namontovat, ideální je však obrátit se na profesionální firmu, která vám může sestavit soupravu na míru a navíc zajistí odbornou montáž včetně záruky na provedenou práci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno