Rybenka domácí – jak se jí zbavit

Objevil se vám doma v koupelně či na záchodě hmyz kapkovitého tvaru, jehož tělo je pokryto stříbřitými šupinkami? Ukrývá se před světlem a není větší než centimetr? Pak máte nejspíš tu čest s rybenkou domácí, bezkřídlým hmyzem, který okupuje zejména vlhké prostory, ale bez potíží zamoří i celý váš dům.

Kde můžete potkat rybenku domácí

Rybenka domácí miluje tmu a vlhkost, proto často obývá toalety, koupelny či sklepy, zejména pak takové, které nemají okna. Všimnete si jich obvykle jen ve chvilce, kdy se po rozsvícení světla snaží zmizet – pod rohožku, nábytek, nebo do skulinky v konstrukci stavby. Pokud nejsou rychle vyhubeny, rybenky se s oblibou usazují prakticky po celé domácnosti – pod koberci, v ručnících, v prádle (špinavém, ale i čistě vypraném), v zásobách jídla nebo ve vaší posteli, což rozhodně není nijak příjemné pomyšlení. Rybenky se totiž živí škrobnatými potravinami a předměty – moukou, chlebem, papírem, fotografiemi, záclonami, vlněnými či bavlněnými věcmi i škrobeným prádlem.

Jak poznáte rybenku

Rybenka je kapkovitý bezkřídlý hmyz velký asi centimetr, s poměrně úzkým tělem. Barva je tmavá, černá, se stříbřitým odleskem. Na hlavě má dvojici tykadel a na opačném konci těla trojici přívěsků. Pohyb je velice rychlý, plynulý, jako když plave ryba ve vodě. Na světle se snaží rychle ukrýt.

Jak se zbavit rybenky přírodní cestou

Každý hmyz je pochopitelně možné zlikvidovat chemickou cestou. Stačí se zeptat v drogerii na odpovídající postřik, a je to. Pokud ale chcete být ekologičtější, můžete se rybenek zbavit i přírodní cestou. Bude to ale chtít komplexní řešení.

V první řadě bude potřeba zajistit snížení vlhkosti v domě, tedy větrat, a také udržovat interiér suchý (např. vytírat místnosti do sucha, v koupelně po koupání neprodleně utřít mokrou podlahu, atd.). Předložky v koupelně a WC ideálně nepoužívejte, případně denně větrejte. Veškeré prasklinky v podlahách či zdech (zejména ve vlhčích místnostech) precizně utěsněte. Výlevky umyvadel a vany na noc uzavírejte zátkou, případně je občas i prolejte vařící vodou, tak abyste zahubili rybenky i případná nakladená vajíčka. V místnostech by je měla odradit dřevěná prkénka potřená melasou nebo medem.

Naopak co se týče lákadel, můžete přes noc rybenky nalákat na papír posypaný nastrouhaným bramborem. Rybenky se během noci zahnízdí a ráno je i s papírem vyhodíte.

Rybenky mohou i pomoci

Rybenky na rozdíl od většiny hmyzích hostů v domácnosti dovedou i pomáhat. Mimo jiné totiž ničí roztoče domácího prachu nebo dokonce plísně. Spolu s nimi vás pak zbaví i částeček prachu, drobné špíny, částeček kůže a podobně.

Za domácí mazlíky si je ale raději nepořizujte. Přestože rybenky nejsou přenašeči žádné pro člověka nebezpečné choroby, mohou kontaminovat potraviny nebo poškodit vybavení domácnosti.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno