Polystyrenové stropnice na strop

Hledáte řešení, jak esteticky i funkčně upravit strop? Nechce se vám malovat, potřebujete zakrýt nerovnosti či drobné praskliny, nebo toužíte po esteticky netradičním vzhledu? Pak jsou pro vás ideální polystyrenové stropnice, které se velice snadno a rychle instalují, nabízí se v celé řadě designů, a navíc jsou odolné i omyvatelné.

Co jsou vlastně polystyrenové stropnice?

Polystyrenové stropnice najdete také pod názvem stropní kazety. Jedná se o nejčastěji čtvercové dílce vyrobené z polystyrenu, tlusté jen několik milimetrů. Jsou tedy nesmírně lehké, což umožňuje snadnou montáž i úpravy. Povrch opatřený PVC folií je pak vysoce odolný a také umožňuje omývání, což je velice praktické i hygienické. Stropnice jsou určeny k pokrývání stropů, ale třeba i stěn, kde zakrývají nerovnosti i estetické vady a samy jsou bezúdržbovým designovým prvkem.

Druhy stropnic

Polystyrenové stropnice se liší především v dekoru a povrchové úpravě. Můžete si pořídit stropnice všech barev a rozličných motivů, s hladkým povrchem nebo strukturovaným – s výstupky i ornamenty. Rozměry jsou převážně standardizované, u kazet 50×50 cm při 8-10mm tloušťce, u lišt metrová délka při průřezu 25x25mm. Bílé stropnice se však liší tím, že je lze navíc i přetírat disperzními barvami.

Jak nalepit polystyrenové stropnice?

Pokud jste se rozhodli pro vyšperkování stropu pomocí polystyrenových kazet, vězte, že práci zvládnete hravě sami. Potřebovat budete především odpovídající množství stropnic a lišt a také dostatek lepidla na polystyren. Podle toho, zda máte savý či nesavý povrch, je potřeba volit odpovídající druh lepidla. V případě savých povrchů je také vhodné před lepením použít penetraci. K úpravě a řezání jednotlivých stropnic je ideální použít obyčejný vysouvací nůž, k měření a rýsování pak pravítko, případně metr.

Začněte nanesením lepidla na spodní stranu kazety, a to buď bodově, pomocí devíti bodů (v každém z rohů, uprostřed každé hrany a uprostřed dlaždice), nebo v pásech (pomocí linií vedoucí přes každou z hran, doplněných bodem opět uprostřed kazety). K aplikaci lepidla využijete buď stěrku, nebo pistoli. Na suchý a čistý podklad následně přitiskněte dlaždici s lepidlem a chvíli přidržte. Vhodné je začít uprostřed místnosti (pak je potřeba předem vyznačit střed pomocí provázků), případně v pohledově důležitějším rohu. Od první stropnice pak pokračujte stejným způsobem dále. Případné přebývající lepidlo průběžně hned odstraňujte vlhkým hadříkem. Tam, kde je potřeba, můžete snadno stropnice zmenšit či upravit pomocí vysouvacího nože – především na krajích, ale také v místě lustru a podobně. Po dokončení celé plochy stropu pokračujte stejným způsobem s lištami. Speciálně pro prostor okolo lustru můžete také využít rosetu, což je kruhová stropnice maskující kabeláž a zároveň esteticky poutající pohled ke stropu i lustru.

Cena polystyrenových stropnic

Cena stropních kazet se odvíjí od výrobce i konkrétního druhu kazety. Obecně jeden kus kazety o rozměru 50x50cm koupíte za cenu od 8 do 40 korun. Lišty, které se umisťují na hranu mezi strop a stěny, pak koupíte v průměru za necelých 20 korun za metr. A nakonec lepidlo na polystyren – to vás vyjde přibližně na 200 Kč za tříkilové balení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno