Ploštice v bytě

Začali se vám v bytě či domě objevovat nevítaní hmyzí hosté s plochým tělem? Pravděpodobně se jedná o ploštice, podřád polokřídlého hmyzu, který zahrnuje až čtyřicet tisíc různých druhů hmyzu. Může se tedy jednat o zástupce různé velikosti a všech možných barev. Žádný z nich však v bytě vítaný není, neboť kromě nepříjemného pocitu ze společného soužití vás bude tento hmyz obtěžovat také typickým zápachem a především některé druhy mohou způsobit nepříjemné bodnutí.

Jak poznáte ploštice

Jak bylo řečeno, ploštic existuje několik desítek tisíc druhů. Některé jsou suchozemské, jiné vodní, mohou být zcela drobné a naopak i poměrně velké. Ze známějších druhů zde patří například ruměnice pospolná, kněžnice trávozelená, vroubenka americká, splešťule blátivá, vodoměrka štíhlá, nebo bruslařka obecná. V neposlední řadě se zde ale řadí také parazit štěnice domácí, která je velice nebezpečná pro člověka. Právě ona se přitom v lidských obydlích zabydluje nejčastěji, neboť právě člověk, respektive jeho krev, je její oblíbenou potravou.

Štěnice domácí

Štěnice domácí je drobný plochý hmyz červenohnědé barvy, který se díky své malé tloušťce dovede schovávat i v těch nejmenších skulinkách. Největší jsou samice, které ve vyhladovělém stavu měří 4 – 6 milimetrů na délku a asi 3 mm na šířku. Navíc štěnice je živočich noční, takže přes den jej jen tak nevypátráte. Živí se lidskou krví, případně krví jiných teplokrevných živočichů, proto člověku jsou štěnice velice nebezpečné a především nepříjemné. Následek bodnutí štěnice je podobný tomu komářímu, které způsobí zarudnutí místa bodnutí a svědění. Naštěstí štěnice obvykle nepřenášejí žádné nemoci, proto další ohrožení nehrozí.

Štěnice v bytě

Pokud je štěnic v domě již hodně, ucítíte typický zápach. Jinak ale nenechává žádné stopy kromě zmíněných bodnutí na lidské kůži, která však bývají často zaměňována za komáří štípnutí či ekzém.

Pokud máte za to, že ve vašem čistém domě štěnice nemají šanci, jste na omylu. Přítomnost štěnic nemusí mít nic společného s nečistotou. Stačí, když si například jednu samičku parazita přivezete z dovolené nebo služební cesty, a problém je na světě. Bydlíte-li v bytě, snadno si přicestuje i od sousedů.

Jak se zbavit štěnic

Štěnice bez potíží přežijí i měsíce bez potravy, proto například odjezd na dovolenou a hladovka pro štěnice fungovat nebude. Repelenty jsou vůči štěnicím jen málo účinné, spíše je jen dočasně zaženou do ústraní, ale nezlikvidují je. Ideální je odhodit stud a zavolat odborníky, kteří provedou deratizaci specializovanými přípravky a hlavně na všech typických místech výskytu parazitů i jejich vajíček. Švy matrací, postelové rošty, rámečky zásuvek – to je jen příklad oblíbených míst štěničích kolonií.

1 komentář

  1. dobry den potreboval bych postrikat byt v panelovem dome mam 3 male deti a mam o ně strach jsou poštípane i mě to moc vadi dekuji dekuji jan

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno