Likvidace smutnice – jak se jí zbavit

Objevily se vám doma v okolí květináčů dotěrné černošedé mušky, které vám znepříjemňují život a ničí rostliny? Pak máte pravděpodobně tu čest se smutnicemi, které jsou poměrně běžným nevítaným hostem přineseným spolu s nekvalitním substrátem. Život vám sice smutnice neohrozí, ale můžou ho spolehlivě znepříjemnit, protože jsou poměrně drzé a ve větším počtu škodí rostlinám. Bojovat s nimi ale lze, a dokonce poměrně jednoduše – stačí znát ty správné triky.

Jak poznáte smutnice

Smutnice jsou drobounké mušky černošedé barvyprůhlednými křídly, která mohou mít i perleťový odlesk. Velikost dospělé smutnice je od 2 do 4 milimetrů, přes své malé rozměry však dovede být velkým záškodníkem. Smutnice totiž není příliš bojácná, a tak vám s oblibou bude létat do obličeje, jídla, pití, a dost možná se vám o nich bude brzy i zdát. V substrátu se totiž úspěšně množí a rychle dovedou zamořit celý byt, ve kterém pak již páchají i větší škody. Ty však nemají na svědomí dospělci, ale rozměrné larvy, které mají podobu sedmimilimetrových bílých housenek a dovedou doslova zlikvidovat vaše květiny.

Čím smutnice škodí

menším počtu vás smutnice nijak neohrozí, neboť larvy smutnic, které se vyskytují v hlíně, požírají odumřelé části rostlin. Jakmile se ale přemnoží, přestávají si vybírat a bez okolků napadnou i zdravé rostliny, a to pěkně od kořenů, v důsledku čehož pak rostlina usychá. Larvy si přitom vybírají hlavně mladé kořínky, takže nejvíce ohroženy jsou klíčící rostlinky a řízky. Při velkém přemnožení už jde ale o život naprosto všem rostlinám.

Odkud se smutnice berou

Smutnice si v drtivé většině případů přinesete domů spolu se substrátem, a to bud při koupi nekvalitního pytle hlíny nebo i při nákupu sazenic či vzrostlých rostlin, které jsou zasazeny již v napadené půdě.

Jak bojovat se smutnicemi

V menším počtu můžete do boje se smutnicemi vyrazit vybaveni lepícími štítky, které seženete v zahradnictví. Štítek zapíchnete do květináče, a jen čekáte. Dospělí jedinci se na štítek nalepí, nemohou naklást další vajíčka a škůdce postupně mizí. Reálně je tato varianta ale vhodnější spíše jako prevence, v reálu totiž obvykle smutnice zaregistrujete ve chvíli, kdy už přemnoženy jsou.

Babské rady pak navrhují například výluh z tabáku nebo výluh z popele vonných tyčinek. Odbornější metoda je pak nasazení parazitických hlístic, které ovšem finančně vyjdou na několik stokorun. Chytrým a jednoduchým řešením je ale jemný křemičitý písek, který stačí jednoduše nasypat ve vrstvě na povrch hlíny. Jemný písek larvy zadusí a dospělci se navíc nedostanu k substrátu, takže nemohou klást vajíčka. Jednoduché, geniální. Tedy, pokud nemáte napadeny orchideje. Tam si s pískem nepomůžete a nejspíš vám bude muset podat pomocnou ruku některý z chemických přípravků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno