Rozhodli jste se vyměnit klasický sporák za indukční varnou desku? Proč ne, ovšem dejte si pozor na správnou instalaci. Ta totiž významně ovlivní nejen provozuschopnost a funkčnost produktu, ale také jeho životnost.

Elektrické zapojení

Čtyřplotýnkové varné indukční desky se standardně zapojují do 380V, neboli 3 fází. Je zda ovšem i možnost zapojení na 220V, tedy jednu fázi, a to za určitých předpokladů. Rozhodující je proudový jistič, respektive jeho hodnota, která rozhodne o tom, zda daný obvod provoz desky zvládne. Dalšími aspekty jsou pak materiál, průřez a stav elektrického kabelu, který vede od jističů do místa, kde bude deska instalována.

Zapojení varné desky na 220V

Pokud plánujete zapojit varnou desku na klasických 220V, rozhodně budete potřebovat samostatný jistič pro tuto přípojku, a to o hodnotě 32A. Kabel, který povede od jističe k místu napojení, by pak měl mít ideálně průřez 6mm. Při dodatečném dopojování indukční desky může být plnění těchto parametrů problém, protože zejména hodnotu jističe nelze samovolně zvyšovat a měnit instalaci ve zdi také není zrovna hračka. U novostaveb ale můžete s touto situací počítat předem a nechat si vše připravit předem.

Zapojení varné desky na 380V

Při zapojení na tři fáze je jištěna každá z fází jističem o hodnotě 16 A a průřez vodičů zde postačuje o hodnotě 1,6mm. Varná deska pak k vaření využije dvojici fází a třetí fázi ponechává na provoz trouby. Dříve než ale varnou desku na 380V zapojíte, je třeba vyjmout klemu, tedy propojku, která je již z výroby umístěna mezi fázovými svorkami jako příprava na 1 fázové zapojení.

Instalace varné desky do kuchyně

Instalace varné desky do interiéru není obvykle žádným problémem. Desku jednoduše umístíte do připraveného montážního otvoru. Vhodné je desku pokládat až na těsnění a v případě že se deska dotýká pracovní desky, opatřit těsněním i tyto kontaktní plochy. Pokud rohy desky odstávají, je potřeba zajistit vyrovnání plochy pod deskou, případně srovnání uchycovacích konzolí. Nikdy desku nesrovnávejte násilným přitahováním, mohlo by dojít k jejímu poškození. Důležité je také zajištění odvětrávání indukčních desek, které probíhá pomocí mřížek na spodní straně desky. Tyto mřížky musí být volné, neblokované. Důležitá je pak i mezera pro prostup vzduchu za varnou deskou, a to po celé délce až k podlaze, a také těsně nad podlahou tak, aby vzduch mohl volně cirkulovat.

Alternativy varné desky

Pokud se vám indukční varná deska nebo způsob jejího zapojení nezamlouvá, můžete volit z alternativ, kterými jsou plynový sporák či sklokeramická deska. Plyn je jednoduše koordinovatelný a poradí si s jakýmkoliv nádobím, ovšem trochu se nadřete při jeho čištění. Sklokeramika nabízí jednoduchou obsluhu a snadnou údržbu, stejně jako rychlé vyhřátí. Nevýhodou je ale dlouhodobé zbytkové teplo na varných zónách a také náchylnost sklokeramické desky k poškození. Pro srovnání indukce je oproti těmto dvěma možnostem daleko účinnější a díky využití speciálního nádobí do okolí tak neuniká vůbec žádná zbytečná energie. Po odejmutí nádoby z plotny se navíc deska automaticky vypne, což znamená nejvyšší stupeň bezpečnosti a naopak nízkou spotřebu energie. Nevýhodou však je, že si musíte na vaření pořídit speciální nádobí z magnetických materiálů, jako je například nerez, litina či smalt.

Další články z rubriky

Diskuze, vaše zkušenosti

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.