Výběr správné barvy pro výmalbu pokoje není nic jednoduchého, obzvláště pokud jste se rozhodli, že chcete barev více. Pak je potřeba brát ohled nejen na vlastní vkus, symboliku barev či prostorové možnosti, ale i samotný fakt, zda se vybrané barvě k sobě hodí. Pokud patříte mezi ty, kteří cit či představivost pro hodící se barevné kombinace nemají, máme pro vás jednoduchou pomůcku, se kterou nemůžete šlápnout vedle.
Obsah článku
Barevný kruh vyřeší vše za vás
Pokud nemáte cit pro kombinace barev, nebo si jednoduše nejste jisti, sáhněte po barevném kruhu. Kruh tvořený dvanácti barvami v přesném uspořádání vám jednoduše napoví, které barvy k sobě budou ladit. A to dokonce nejen v případě dvojic, ale i trojic či dokonce čtveřic barev. Barevný kruh pro barevné kombinace tvoří v následujícím pořadí barvy: červená, oranžová, okrová, tmavě žlutá, světle žlutá, světle zelená, tmavě zelená, světle modrá, středně modrá, temně modrá, fialová a růžová. Achromatické nepestré barvy jako je černá, šedá či bílá v kruhu nejsou, ale můžete do vybrané kombinace libovolně doplňovat.
Sousední barvy v kruhu
Nejběžnější je využívání barevných kombinací sousedních barev, tedy takových, které jsou si podobné. Je to například tmavě modrá s fialovou, růžová s červenou, nebo červená s oranžovou. Tyto kombinace jsou sázkou na jistotu, v interiéru vytvářejí harmonický a klidný pocit. Na druhou stranu jsou ale i přes barevnou kombinaci relativně monotónní a spíše usedlejší, s ohledem na omezení kontrastních skoků.
Protilehlé barvy kruhu
Odvážnější variantou je kombinace protilehlých barev, kdy vytvoříte v interiéru zajímavý kontrast dvou zcela rozdílných tónů. Příkladem může být kombinace tmavě zelené a červené, žluté s fialovou nebo růžové se světle zelenou. Na první pohled se vám možná tyto kombinace dokonce ani nezdají příliš vhodné, opak je ale pravdou.
Kombinace tří barev
Barevný kruh můžete využít také pro kombinace barevných trojic, a to hned dvěma způsoby. První je volba barev do rovnostranného trojúhelníku, kdy jednoduše vyberete každou čtvrtou barvu. Příkladem může být kombinace tmavě modré, světle zelené a oranžové nebo středně modré, světlé žluté a červené. Tyto kombinace jsou pestré ale vyvážené, neboť kombinují rovnocenné intenzivní barvy. Další možností je pak volba barev v obráceném trojúhelníku, kdy vyberete první, třetí a osmou barvu v pořadí. Například tedy tmavě modrou, růžovou a světle žlutou. Při použití obráceného trojúhelníku bude barevnému provedení dominovat jedna výseč kruhu, čímž zvýrazníte určitou část spektra a oživíte ji zajímavým akcentem.
Čtyřbarevná kombinace
Pokud vám ani trojice barev nestačí, sáhnout můžete i po čtyřech barvách. Ty vyberete pomocí barevného kruhu a opsaného čtverce, kdy vyberete každou třetí barvu, nebo obdélníku, k jehož sestavení vám poslouží první, třetí, sedmá a devátá barva. Kombinace čtyř barev je však pro výmalbu již extrémně výrazná a je vhodné s ní počítat spíše ve smyslu kombinace barev výmalby a barev nábytku či doplňků.