Jak vyčistit fasádu

Připadá vám, že váš vysněný domov po letech na pohled nějak ztratil lesk? Možná je to tím, že jeho fasáda dostala působením času lehce zabrat. Naštěstí fasádu hned nemusíte renovovat. A to dokonce ani v případě, kdy zasáhli vandalové. Fasádu zasaženou sprejem či malbou, ale i nečistotami, mechy nebo plísněmi lze efektivně vyčistit. Stačí vědět, jak na to.

Co všechno lze vyčistit?

Fasádu můžete pochopitelně velice úspěšně očistit od zašlého prachu a veškerých nečistot, které dodávají domu šedivý a zašlý nádech. Zároveň lze čištěním odstranit mech a lišejníky, solné květy, houby či plísně. Profesionálně pak lze odstranit z fasády dokonce i křiklavé grafitti, a to překvapivě poměrně snadno. Na každý druh uvedené vady na kráse však platí jiná metoda čištění.

Čištění fasády vodou a kartáčem

Pokud jste si po přečtení nadpisu představili kbelík s voodou a „rýžák“, jste na omylu. K čištění fasád se používají speciální kartáče, které existují navíc v několika druzích s odlišným určením podle typu znečištění. Každopádně pomocí kartáče a demineralizované vody, která na sebe váže nečistoty a prach, dosáhnete vyčištění fasády a obnovy vzhledu se zcela minimálním rizikem poškození fasády. Kartáče jsou vhodné na fasády znečištěné, pokud ale přidáte navíc i nějaké ty chemické prostředky, můžete pomocí kartáčů zatočit i s houbami, mechem či plísněmi. Při volbě chemie ale vždy volte prostředky certifikované a hygienicky nezávadné, které budou nejen účinné, ale i bezpečné – a to jak pro vaše zdraví, tak i pro fasádu samotnou.

Pískování fasády

Pískování neboli tryskání, je pro účely čištění fasády o něco agresivnější metoda, než je využití kartáčů. Přesto i v tomto případě není povrch fasády nijak narušen a jedná se tak o metodu šetrnou. Z toho důvodu může být používána i pro renovace budov historických. Při pískování se abrazivem obrušuje povrch fasády, a to pomocí tlaku. Jde o metodu vysoce účinnou, jejíž nevýhodou je však poměrně značná prašnost.

Čištění fasády suchým ledem

Pokud potřebujete zatočit i s nevyžádanými výtvory vandalů – ať už jde o malby, nebo nasprejované nápisy, pomocnou ruku vám podá suchý led. Tento prostředek je pro čištění povrchů vysoce účinný, zároveň je ale k povrchu fasády stále nesmírně šetrný. Při čištění povrchu suchým ledem jsou využívány pelety suchého ledu, které fungují jako otryskovací médium. Touto metodou dáte snadno sbohem graffitům i jakýmkoliv jiným nehezkým úpravám vaší fasády bez zbytečné námahy.

Ochranné nátěry

Pokud jste si nechali čerstvě vyčistit fasádu, je na místě zvážit aplikaci ochranného nátěru, který má především impregnační vlastnosti, ale v závislosti na druhu si dokáže poradit i s dalšími obtížemi jako je například zelenání fasády.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno