Jak se dělá patina

Staré věci mají své neopakovatelné kouzlo a mnohdy i jakýsi nádech tajuplnosti a magičnosti. Proto řada lidí i dnes tíhne ke starým věcem, nebo přinejmenším takovým, které staře alespoň vypadají. Dodat nábytku a doplňkům starobylý vzhled ale dnes můžeme i sami, pomocí patiny, kterou sami vytvoříme. Hodí se na nábytek i doplňky, dá se vytvořit na dřevě, kovu i dalších materiálech.

Co je vlastně patina?

Patinou obecně označujeme změněný povrch předmětů, a to vlivem stáří, opotřebení, vystavení vzduchu, vodě a podobně. Dřevěným a kovovým předmětům dodává patina vzhled historického předmětu a mimo to je velmi působivá tím, že dodává předmětu plasticitu. Patina vzniká buď přirozeně, což trvá řadu let, nebo je vytvářena uměle kombinací chemických a mechanických postupů.

Druhy patiny

Patina vzniká zejména na předmětech ze dřeva a kovu, můžete si ji vytvořit ale i na omítce, papíru, skle či keramice. V designérství je stěžejním parametrem barva patiny, kdy aktuálně oblíbený je například bílý či šedý patinovaný nábytek, u kterého je patina výraznější.

Jak vytvořit patinu

Na dřevěném nábytku si můžete patinu vytvořit sami a dodat tak starým kouskům nový šmrnc, nebo naopak novým kusům bez výrazu dodat trochu zajímavosti. Ačkoliv se snažíme o starý vzhled, začátek celého procesu spočívá v natření nábytku novým nátěrem (podle potřeby i dvěma nátěry). Pokud je však stará nátěr zachovalý a barvou vám vyhovuje, můžete jej ponechat.  Jakmile je nátěr suchý, smirkovým papírem (nebo třeba ocelovým kartáčem) obrousíme všechny hrany, rohy, výstupky. Pokud má nábytek kovové prvky, které lze sundat (například úchytky), sundejte je před broušením. Obroušená místa budeme natírat kontrastní barvou, proto všude kde chcete později vytvářet kontrastní stíny, bruste a smirkujte. Volitelným korkem v postupu je pak také chemické narušení povrchu, ke kterému vám dopomůže například roztok na ucpané odpady, louh a hydroxid sodný. Směs těchto tří látek smíchejte v poměru 1:1 s vodou a naneste (za použití rukavic) pomocí štětce na nábytek. Můžete pozorovat okamžitou patinu. Jakmile je vše potřebné obroušeno, případně i chemicky ošetřeno, začněte nanášet kontrastní barvu, která bude právě onou patinou. Skvělá kombinace barev je například bílá s patinou ořechového mořidla, oblíbená je však v současnosti i šedá s hnědou či černou patinou. Na nátěr mořidla budete potřebovat štětec, papírové utěrky nebo hadřík (který nepouští „chlupy“) a rukavice. Štětec namočte jen na špičce, nechte okapat a otřete do utěrky tak aby štětec byl pouze vlhký. Pak načrtněte tahy na místech, kde chcete vytvořit kontrastní patinu a ještě za mokra rozetřete po letech (souběžně s „proužky“ na dřevě) houbičkou či hadříkem. Takto opakujte na všech místech, kde chcete dotvořit patinu. Jakmile jste s výsledkem spokojeni, můžete celý kus nábytku navoskovat. Vzhled bude mít delší trvanlivost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno