Drenáž kolem domu a odvodnění: Návod jak na to

Voda, podobně jako oheň, je sice dobrý sluha, ale špatný pán. Vlhká půda je potřebná pro růst zeleně na zahradě, ovšem jakmile vám vlhkost začne z půdy prosakovat do stěn domu, je tu velký problém. Neopomíjejte proto drenáž, která ochrání novostavbu, ale i stavbu již zasaženou vlhkostí od dalšího ničení vlivem vlhka.

S vlhkostí je potřeba bojovat důsledně

Zdi domu ohrožuje vlhkost hned z několika zdrojů. Jednak je to spodní voda, dále voda obsažená v půdě, ale také voda dešťová. Zatímco horní část stavby ochráníte pomocí izolace, ta spodní potřebuje vybudování drenážního systému, který bude zachytávat a odvádět vodu dál od stavby. Nejeden vlhký sklep plný mokrých map a plísní již pomocí drenáže opět prokoukl. Samozřejmě je ale potřeba řešit problém s vlhkostí komplexně, a především odstranit příčiny. Pokud vám voda ke zdi zatéká ze zničeného okapu, nebo máte v domě porušené vodovodní potrubí, ze kterého byť jen drobně vlhkost uniká, drenáží si příliš nepomůžete.

Výkop pro drenáž

Pokud je vše na vaší stavbě v pořádku, a přesto vás vlhkost trápí, je čas na drenáž. Ta znamená v první řadě vyhloubení příkopu okolo domu. Příkop by měl být o dvacet centimetrů hlubší, než je výška umístění vaší hydroizolace. Kopat ale budete muset ještě o něco více, neboť příkop musí být vysypaný štěrkem, a teprve na něj můžete pokládat (do výšky 20 cm pod hydroizolaci) drenážní trubku. Ta by navíc měla být položena ve spádu, takže příkop by se měl postupem mírně prohlubovat – přibližně 1 až 2 cm na metr, aby voda odtékala. Pozor ale na vliv těchto úprav na sousední pozemky. Vykopáním příkopu k vedlejšímu pozemku a odvedením vody na něj jistě sousedským vztahům neprospějete.

Instalace drenážních trubek

Drenážní trubka je plastová, nejčastěji žlutá trubka, s drobnými dírkami, které slouží k odvádění vody. Aby se tyto dírky časem nezanesly hlínou a trubka tak zcela nepozbyla své funkčnosti, obaluje se do filtrační tkaniny. Tento detail neopomíjejte, byť to mnozí majitelé domu zkoušejí.

Po obalení textilií můžete položit trubky do výkopu vysypaného štěrkem a zahrnout je. K zasypání drenážní trubky můžete využít štěrk a zeminu, případně pouze zeminu. Vhodnější je ale připlatit si za štěrk, který prodlužuje životnost drenážního systému.

Hydroizolace zdí

Kromě samotné drenáže je pak vhodné využít také hydroizolace suterénních (podzemních) zdí zvenčí. K tomu slouží nopové folie (někdy také označované jako drenážní folie), které nainstalujete připevněním hmoždinkami na svislou stěnu. Tyto folie disponují výstupkyotvory, takže při přitlačení na zeď vzniká prostor pro odvětrávání zdi. K instalaci je ale samozřejmě obvykle opět potřeba provést výkop, tak abyste se dostali ke zdi či základům domu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno