Cena elektřiny za kWh

Bez elektřiny se v dnešní době neobejde drtivá většina z nás. Potřebujeme ji k používání mobilního telefonu, počítače, ledničky, televize, ale třeba i topení, kosení zahrady nebo vysávání. Není dne, kdy bychom elektřinu nevyužili, a také není měsíce, kdy by nám za ni nepřišel patřičný účet. Podle okolností se cena elektřiny může dům od domu lišit, není ale od věci provést individuální průzkum trhu a vybrat si nejvhodnějšího, nejčastěji nejlevnějšího dodavatele.

Co rozhoduje o cenách elektřiny

Elektřina v síti koluje jedna jediná, pro všechny stejná. Přesto ceny má každá domácnost jiné a i v průběhu času se ceny mění. Proč tomu tak je?  Jednak ceny určuje dodavatel, kterého si každý spotřebitel může sám svobodně vybrat.  Proto i dvě domácnosti totožných parametrů mohou platit různé částky. Dále pak o ceně rozhoduje zpravidla i celková spotřeba domácnosti, kdy například domácnostem využívajícím elektřinu i k topení nabízí dodavatel výhodnější tarif a tím i nižší cenu za jednotku. Jedná se o jakousi slevu za hromadný nákup. Část nákladů (a to téměř padesát procent) na elektrickou energii ale tvoří i náklady distributora, tedy vlastníka sítě v dané lokalitě, kterému platíte za správu sítě. Distributor je vždy daný, a ze strany spotřebitele nelze nijak rozhodnout o jeho změně.

Cena elektřiny

Průměrná cena elektřiny je v roce 2014 ve výši 4,89 Kč za kWh. Někteří odběratelé však mohou mít cenu nižší, a jiní zase vyšší – a i přesto to nemusí znamenat, že zvolili drahého dodavatele. Jak bylo řečeno, cena se odvíjí od konkrétní spotřeby domácnosti, způsobu využití elektřiny, ale třeba i lokality.

Jak vybrat nejlevnější elektřinu?

Moderní technologie internetu umožňuje zohlednit všechny důležité parametry spotřebitelské domácnosti a zadat je do některého ze srovnávačů cen, který pomůže najít a vybrat dodavatele nejlevnější energie pro daný konkrétní případ, případně najít vhodnější tarif u stejného dodavatele.

Pro reálné porovnání nabídky je dobré znát co nejpřesněji vlastní roční spotřebu dané energie, abyste mohli získat co nejpřesnější a konkrétní údaje, a samozřejmě také reálnou cenovou nabídku. Pro obecné informace o cenách stačí znát místo spotřeby. Po vyplnění krátkého formuláře můžete v internetových srovnávačích nahlédnout do srovnání cen, zjistit konkrétní možnou roční úsporu oproti současnému dodavateli, ale i podmínky, které se k nabídce daného dodavatele vztahují. Pokud by vás oslovila nabídka jiného dodavatele s nižší cenou elektřiny, můžete se kdykoliv rozhodnout pro změnu. Přechod k novému dodavateli je zdarma, a dá se v dnešní době vyřídit dokonce i online. Buď si můžete nechat novou smlouvu rovnou poslat na e-mail, nebo požádat o telefonát od odborníků, kteří vám případně ještě poradí, nebo i vysvětlí případné nejasnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno