Vytopený byt

Možná si teď říkáte, že toto téma se vás netýká, že vy jste opatrní a dáváte si pozor. Nenechte se ale mýlit, vytopení bytu může potkat kohokoli z nás, ať už bydlíme v nové či staré nemovitosti. Stačí porucha pračky či myčky, kterou necháte bez dozoru, prasklá vodovodní trubka nebo i neopatrní sousedé nad vámi. Jakmile se však už taková nehoda stane, je potřeba zachovat chladnou hlavu a rychle a správně jednat, aby škody byly co nejmenší a také vám je ideálně někdo zaplatil.

Jaké jsou nejčastější příčiny vytopení?

Velmi častou příčinou vytopení je obyčejná zapomětlivost či roztržitost. Stačí si na chvilku odběhnout od napouštěné vany, dřezu nebo umyvadla, a můžete vytírat. Cestou vás totiž rozptýlí jiné myšlenky či povinnosti a voda už teče na podlahu nebo dokonce i dolu k sousedům.  Další poměrně častou příčinou je poškození potrubí, poškození hadice od pračky či myčky, nebo vadný kohoutek. V případě, že bydlíte v bytě, může vás navíc úspěšně vytopit i soused bydlící nad vámi. V neposlední řadě jsou to pak také povodně.

Jak minimalizovat riziko vytopení?

U přetékajících van a umyvadel je prevence jednoduchá. Neodcházejte, pokud je kohoutek otevřený. Pokud potřebujete odejít, vodu zastavte a pusťte ji později, až vyřešíte neodkladné.  U poruch potrubí je situace složitější. Samozřejmostí by mělo být udržování spotřebičů a rozvodů v dobrém stavu, přesto i v takových případech se nehoda může stát. Alespoň tedy zapínejte pračku či myčku v době, kdy jste doma. Pokud odjíždíte na delší dobu pryč, nejjistější je uzavřít hlavní uzávěr vody. Co se týče sousedů, proti těm se bohužel neubráníte. Jediné, co můžete dělat, je pravděpodobně dát jim přečíst tento článek a doufat v jejich uvědomělost.

Pojistěte se

Chcete-li v noci klidněji spát, můžete si jednoduše pojistit nemovitost proti poškození vlivem vody, a při vytopení vám případnou škodu nahradí pojišťovna.  A to jak na vašich věcech, tak třeba i věcech souseda, pokud jej naopak vytopíte vy. Nejsou-li nemovitosti pojištěny, úhrada poškozených věcí je na viníkovi.

Co dělat při vytopení bytu

Pokud už k vytopení bytu či domu došlo, je potřeba okamžitě jednat. V první řadě samozřejmě zastavte přívod vody, pokud stále teče. Následně je dobré v rychlosti zdokumentovat škody. Vám se sice určitě chce začít hned vytírat a uklízet, pojišťovna po vás ale možná následně bude chtít dokumentaci škodné události, a tu zpětně již nezískáte. Vezměte proto foťák nebo telefon a v minutě natočte video nebo pořiďte fotky události. Poté ihned vyneste dřevěný nábytek (respektive nábytek na dřevěných nohou) ven, nebo jednotlivé kusy položte někam výše, na nábytek, který není ze dřeva – tak, aby nestály dřevěné části ve vodě. Následně se můžete začít zbavovat vody – smetáky, kýbly, hadry – podle množství vody a možností. Hodí se také otevřít okna, aby vlhkost mohla z prostoru ven. Pokud je zasažena plovoucí podlaha, je nutné ji rozebrat a jednotlivé desky samostatně vysušit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno