Stavba skleníku svépomocí

Milujete zahradničení, nebo patříte například mezi vyznavače bio potravin? Pak by na vaší zahradě rozhodně neměl chybět skleník, který je ideální především pro pěstování oblíbených druhů zeleniny, ale skvěle poslouží i pro jakékoliv jiné rostliny vyžadující důslednější péči. Pro pěstitele těchto druhů totiž představuje skvělou možnost, jak si ušetřit čas i energii při pěstování. Koupit si přitom můžete jak prefabrikovaný skleník od profesionálů, tak jej postavit i svépomocí. A to dokonce nejen ze skla.

Kam umístit skleník

Dříve, než se pustíte do stavby skleníku, vyberte ideální prostor pro jeho stavbu. Mělo by to být místo, které nestíní stromy, které je v závětří, ale zároveň takové, na kterém nebude obtěžovat sousedy – například tím, že jim bude stínit jejich zahradu. Terén pod skleníkem by pochopitelně měl být rovný, lze jej ale srovnat i dodatečně.

Z čeho vyrobit skleník

Jak už napovídá samotný název, skleník si můžete vyrobit především ze skla, a to klasického o tloušťce 4 mm. Alternativou je ale třeba také polykarbonát, který je odolnější vůči rozbití, má dlouhou životnost i dobré tepelné vlastnosti a vysokou propustnost světla. Polykarbonát může mít tloušťku 46 nebo 20 mm. Kostra skleníku pak bývá nejčastěji z profilového plechu v pozinkované či lakované úpravě, nebo také z válcované oceli. Alternativou ale může být i dřevo či plast.

Velikost skleníku

Velikost skleníku by se měla odvíjet od velikosti zahrady i vašich potřeb. Pro běžnou spotřebu vám postačí skleník do 40 metrů čtverečních podlahové plochy, pro který nepotřebujete stavební povolení. V opačném případě byste měli i při stavbě skleníku konzultovat svůj záměr se stavebním úřadem a samozřejmě si opatřit potřebné dokumenty a zaplatit náležité poplatky.

Co se týče výšky, ideální je taková, aby se ve skleníku dalo procházet bez hrbení – a to nejen kvůli snadné práci. Výška 190 cm je také minimem pro zamezení přehřívání vzduchu.

Tvar a doplňky skleníku

Půdorys i typ konstrukce je jen na budoucím majiteli. Nejběžněji se však vyskytují skleníky obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou. Ideální přitom je, pokud jsou stěny mírně skloněné – s ohledem na využití slunečního světla. Nezbytnou součástí skleníku jsou pak také uzavíratelné dveře a větrací prvky. Hodí se ale i středová ulička, případně police.

Postup stavby skleníku

V případě skleníků bývá v drtivé většině případů potřeba vytvořit základ, a to v podobě podezdívky zapuštěné do země zhruba 70 centimetrů. Nad terénem by měla být podezdívka vysoká asi 20 centimetrů a široká asi 10 centimetrů. Jakmile je základ hotový, z kovových profilů vytvoříte konstrukci, kterou následně zasklíte.

Hotový skleník

Pokud si na stavbu skleníku svépomocí netroufáte, můžete si pořídit prefabrikovanou skládačku, kterou si sami zkompletujete během několika desítek minut. Tyto skládačky jsou k dispozici v různých velikostech i cenách, které se pohybují zhruba od šesti tisíc korun za skleník o rozměrech 5×8 metrů, až po desetitisícové sumy za rozměrné skleníky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno