Stavba posedu

Každý z nás se někdy v lese setkal s posedem. Málokoho ale napadlo, kolik je za stavbou takového posedu práce, nebo že jich existuje více než deset druhů. Jednodušší posed si ale i méně zručný kutil zvládne postavit sám, což je skvělá příležitost pro milovníky sledování zvěře i relaxu při pozorování krajiny.

Co je vlastně posed?

Posed je stavba vyrobená nejčastěji ze dřeva, sloužící primárně k pozorování potažmo lovu lesní zvěře. Stavba posedu se tudíž logicky realizuje převážně na místech s častým výskytem lovné zvěře. Jsou to místa na okraji lesa, nedaleko lesního palouku, u pole a jiných míst, kam chodí zvěř na pastvu.

Typy posedů

Posedy existují v několika typech, od základních a jednoduchých, až po ty komfortnější. Mezi pokrokovější stavby patří třeba posed zvaný kazatelna, což je uzavřená pozorovatelna s podstavcem a okny. Do takové kazatelny se vejde dokonce i lůžko nebo lavice na sezení.

Nejběžnějším typem posedů, se kterým se setkáme téměř v každém lese, jsou malé zastřešené posedy. Bývají často připevněny ke stromu, který tak tvoří nosný prvek posedu. Lesníci ale spíše preferují samostatně stojící posedy s tzv. kozlíkovým podstavcem.

Existují ale také přenosné skládací posedy, které jsou vyrobeny buď z hliníku, nebo ocelových profilů. Méně časté jsou pak mobilní posedy, které se dají zapřáhnout za traktor jako návěs a posunout na jiné pozorovací místo.

Vzhled a forma posedu obvykle odpovídá vztahu lesníka ke krajině i životnímu prostředí, ale také aktuálním možnostem. V přírodě můžeme tedy najít jak stylové a ekologické posedy, tak i podomácku smontované posedy, které bohužel nejsou ani bezpečné, ani vyrobené z vhodných materiálů, natož pak estetické.

Jak na stavbu posedu?

Pokud jste se rozhodli vybudovat si vlastní posed, pak byste měli myslet především na dva faktory – bezpečnost stavby a volbu vhodného umístění v souladu s přírodou.

Při stavbě svépomocí je dobré se obrátit na literaturu, kde naleznete přesné plánky a výkresy. Je zde také zmínka o materiálech, které jsou pro daný typ posedu nejvhodnější a jaké jsou možnosti opravy či přestavby starého posedu na nový.

Obecně budete pro stavbu jednoduchého posedu s kozlíkovým podstavcem potřebovat čtyři silné dřevěné trámy, které vytvoří kostru posedu ve tvaru komolého jehlanu. Déle se pak neobejdete bez kratších trámů menšího průměru, které poslouží jako kolmé i šikmé vzpěry a spojovací příčky, případně latí, které můžete využít k výrobě žebříkových schůdků.

Posed od odborníků

Další možností je obrátit se na specializovanou firmu. Ta má v nabídce několik typů posedů a dodává je rozmontované s návodem pro složení. Pokud se necítíte na stavbu vy osobně, firma je schopna vámi vybraný posed i namontovat do vaší honitby. Specialitou jsou pak posedy vyráběné na míru, které jsou samozřejmě dražší, ale mohou být dodávány ve velice luxusním provedení. Demontáž takového posedu by neměla trvat déle než dvě hodiny, což znamená, že lze posed po čase postavit na jiném pozorovacím místě.

Kazatelna, nebo posed?

Názory lesníků, zda je vhodnější stavba kazatelny nebo otevřeného posedu, se velmi liší. V zimě je při delším čekání nejspíš vyhledávanější stavbou kazatelna, kde je možnost si pouze otevřít okýnko pro lepší sluchovou kontrolu okolí a přitom zůstat relativně v teple. Oproti tomu otevřený posed nabízí bližší setkání s přírodou a jeho stavba je jednoznačně méně náročná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno