Podklad pod zámkovou dlažbu

Pokud jste se právě rozhodli pro pokládku zámkové dlažby na vaši terasu, příjezdovou cestu nebo chodníčky okolo domu, čeká vás také vyřešení otázky podkladu. Právě podklad – tedy kvalita jeho provedení i správné složení s ohledem na budoucí využití, je přitom hlavním pilířem funkční a estetické zámkové dlažby.

Přípravná fáze

Jako první vás při realizaci zámkové dlažby čeká vytyčení přesných hranic pokládky zámkové dlažby a výkopové práce. Pokud plánujete pokládat zámkovou dlažbu pro chůzi, tedy například na chodníčky do zahrady, bude vám stačit hloubka výkopu 30 až 40 centimetrů. Pokud ale po zámkové dlažbě budete chtít jezdit autem, tedy například na příjezdové cestě nebo u vjezdu do garáže, budete potřebovat výkop minimálně 85 centimetrů hluboký. Dno výkopu by přitom mělo kopírovat sklon budoucí plánované plochy, jinak totiž podklad nebude rovnoměrný a může docházet k propadání dlažby. Po provedení výkopových prací je potřeba plochu zhutnit válcováním.

Budování pevného podkladu

Na připravenou zhutněnou plochu patří pevná podkladní vrstva tvořená nejčastěji kamennou drtí. Pokud bude plocha využívaná jako pojezdová, mělo by jít nejprve o hrubou vrstvu drti o zrnitosti 16 až 32 milimetrů, která bude mít po zhutnění vibrační deskou tloušťku okolo 35 centimetrů. Na hrubou vrstvu pak přijde jemná vrstva drti o zrnitosti 8 až 16 milimetrů, tlustá okolo 15 centimetrů. U ploch určených pouze k procházení je možné hrubou vrstvu vynechat a využít pouze zhutněnou jemnou vrstvu drtě uloženou přímo na dno výkopu. Mezi pokládáním vrstev je zpravidla ideální čas osazovat a betonovat také okrajové obrubníky.

Lůžko pro dlažbu

Poslední vrstvu podloží tvoří nejjemnější kamenná drť o zrnitosti 2 až 5 milimetrů. Tato poslední vrstva podkladu musí být již zcela perfektně rovná, k čemuž vám pomohou například dřevěné či kovové latě. Tato poslední vrstva se již před pokládkou nehutní, proto je potřeba na plochu před pokládkou nevstupovat.

Pokládka dlažby

Finálním krokem je pak samotná pokládka zámkové dlažby, která by měla mít tloušťku 6 centimetrů u ploch určených pro chůzi a 8 centimetrů u ploch určených k pojezdu. Při pokládce je přitom vhodné kombinovat dlaždice z více palet střídavě tak, abyste docílili barevné kompaktnosti. Dokonalé rovnosti i zasazení dlažby do podkladu docílíte pomocí gumového kladiva, k řezání pak poslouží diamantová pila, případně lze dlaždice i štípat.

Spárování

Stejně jako každá jiná dlažba, i ta zámková se spáruje. Nikoliv však spárovací hmotou, jak je zvykem v interiéru, nýbrž jemným křemičitým pískem. Ideální je zrnitost do 2 mm, můžete použít ale i zrnitost do 4 mm. Princip je jednoduchý – celou plochu dlažby posypete lopatou a následně písek koštětem rozmetete do spár. Tuto fázi ale rozhodně nepodceňte, protože v případě nedostatečného vyplnění mezer se vám mohou některé dlaždice začít pohybovat a výsledek nejen že nebude estetický, ale může být i snížena funkčnost plochy jako takové. Spárování je vhodné provádět dvakrát za sebou v odstupu několika dní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno