Pěstování máty

Milujete drink mojito, mátový čaj, mátové letní nealko drinky, nebo třeba mátový sirup? Pak by na vaší zahrádce nebo za oknem kuchyně neměla chybět máta, která je nenáročná na pěstování a (nejen) v kuchyni najde široké uplatnění.

O mátě

Máta je rod aromatických bylin, které jsou typické především svou nezaměnitelnou vůní a chutí. Vizuálně je pak poznáte podle klasnatých květenství nejčastěji fialové či bílé barvy a kopinatých až vejčitých větších listů, které při promnutí začnou vonět. Máta je trvalka, která vyniká mimořádnou odolností a schopností se rychle rozrůstat.

Využití máty najdete hned v několika oblastech, neboť je využívána jako léčivka, rostlina kořeninová i aromatická. Máta má blahodárný vliv na lidský organismus, a proto se používá k léčebným kúrám i výrobě mastí, které pomáhají zejména proti revmatismu, žlučníkovým kamenům, při bolestech nervů, nevolnostech či průjmech. V kuchyni pak nachází uplatnění jako ochucovadlo a nechybí ani v kosmetice, kde je vyhledávána především pro své vonné látky.

Pěstování máty v květináči

Máta je poměrně nenáročná a přizpůsobivá rostlinka, která zvládne přežít jak na zahradě, tak i v bytě či domě. Pěstovat ji přitom můžete jak v truhlíku na balkóně, tak i ve skromném květináči uvnitř bytu. Zakoupit si můžete buď hotovou vzrostlou rostlinu, sazenici, nebo jen semínka. Ve všech případech je pěstování nenáročné a zvládne ho i začátečník, proto je spíše otázkou, zda chcete mít rostlinu k dispozici hned, nebo si počkáte, až vám vyroste ze semínek. Mátě stačí vydatná zálivka a slunné místo.

Pěstování máty na zahradě

Máta je poměrně odolná rostlina, která ani na zahradě nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Přesto pokud chcete rostlince máty dopřát to nejlepší, vyhněte se stanovišti na přímém větru a vyberte jí naopak místo, kde bude mít dostatek prostoru, klidu a slunce. Ideální bude nádoba o velikosti okolo 20 x 50 centimetrů. Pak už stačí jen dopřát jí dostatečnou zálivku a vyhnout se vysazování heřmánku v blízkém okolí rostliny. Tyto dva druhy se totiž jaksi nesnesou. V ostatních případech je to naopak máta, která v záhonu obvykle zahluší všechny ostatní rostliny a směle prorůstá pomocí podzemních výhonků i těmi nejmenšími skulinkami. Právě proto je máta ideálním adeptem na pěstování v nádobách.

Sklízení máty

Z máty využíváme listy, které můžete začít otrhávat ihned, jakmile je rostlina vzrostlejší. Listy přitom můžete používat jak čerstvé, tak i usušené – a to až rok, pokud jsou uskladněny v dobře uzavřené nádobě.

Druhy máty

Základní dělení máty je na mátu peprnou a mátu klasnatou, z nichž obě můžete využít jako léčivky i přísady do jídel či nápojů. Každá z těchto odrůd má však celou řadu dalších vlastních poddruhů, mezi kterými můžete najít mátu chutnající po čokoládě, mojito mátu určenou speciálně pro přípravu tohoto

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno