Návod na výrobu čmelína

Čmelák je velmi užitečný hmyz i mírumilovné zvířátko, které na rozdíl od včely nikdy nezaútočí. Je to pracant, který dokonale opyluje i květy s dlouhými kalichy – ty, do kterých ani včela nedosáhne. A opylování je pro vaši zahradu důležité kvůli tomu, aby z květů zeleniny a ovoce vznikly plody. V posledních letech však bohužel čmeláků razantně ubylo, a to především díky zásahům lidí, kteří volí raději anglické trávníky a túje namísto lučních květin a ovocných stromků. V důsledku těchto aktivit čmeláci nemají dostatek potravy a díky častému vypalování mezí dochází k ničení čmeláčích hnízd, ve kterých čmeláci přezimují. Pokud ale chcete komunitu čmeláků podpořit, můžete si je aktivně do zahrady nastěhovat – třeba do vlastnoručně vyrobeného čmelína.

Proč si pořídit čmelín?

Pokud jsou vám čmeláci sympatičtí a chcete je pomoci zachránit, pořiďte si čmelín. Toto hnízdo pro čmelí matku a její roj je jednoduché zařízení, které si můžete poměrně lehce vyrobit, nebo i zakoupit. Odměnou ze strany čmeláků vám bude opylení všech květů, včetně těch s dlouhými kalichy, a to navíc i za deštivého počasí, čehož se u včel nikdy nedočkáte.

Návod na výrobu základního čmelína

Pro výrobu jednoduchého čmelína budete potřebovat dřevěná prkna o minimální tloušťce 2 centimetry. Prkna jednoduše sešroubujte či slepte k sobě tak, aby vytvořila malý kvádr či kostku. Vnitřní rozměry čmelína by měly mít výšku 25 až 30 centimetrů, šířku 25 až 30 centimetrů a délku 25 až 30 centimetrů. Při výrobě základní „budky“ nezapomeňte prkna dobře utěsnit, aby do čmelína neproniknul mráz ani nežádoucí škůdci. Pro lepší udržování teploty v čmelíně se doporučuje na vnitřní stěny (včetně podlahy) nalepit polystyren.

Do polystyrenu vyřízněte souvislý pásek nebo 2 otvory pro odvětrávání a také otvor pro vchod. Samotný vchod do čmelína je vhodné vyrobit z tzv. husího krku, který se ohne a povede podél stran a poté do hloubky čmelína. Vzniká tak jakýsi tunýlek, díky kterému se královna v úlu cítí bezpečněji. Nezapomeňte také před vchodem zvenku připevnit vzletovou plošku (o rozměru okolo 3 x 5 centimetrů). Střechu vytvořte z přesně padnoucí desky, která bude dobře izolovat. Z vnější strany je dobré na ni připevnit nepromokavý materiál.

Doplňky pro čmelín

Pokud chcete být opravdu důslednými amatérskými chovateli čmeláků, nezapomeňte na vchodovou klapku, která bude ochranou proti vniku škůdců a samotný čmelín umístěte na vyšší místo, aby do něj neměli lehký přístup mravenci.

Poslední, co budete potřebovat pro dokonalý a funkční čmelín, je pak výplň. Ta napomáhá stejně jako polystyren k udržování teploty. Pro výplň volte krejčovskou vatu nebo speciální výplň do čmelínů. Vyhněte se každopádně naftalínu a silikonovým náhražkám. Dbejte přitom na dostatek výplně, nepřežeňte to ale natolik, aby překrývala vchod do čmelína.

Kam čmelín umístit?

Protože čmeláci jsou citliví na extrémní teploty (jak nízké, tak vysoké), volte pro umístění čmelína spíše polostín nebo stín. Vhodné je čmelín umístit pod listnatý strom. Pokud teplota v úlu stoupne nad 35 stupňů, larvy i kukly hynou. Čmelín můžete také umístit dovnitř budovy tak, že bude ven ze zdi čouhat pouze vchod a trubkou bude veden vstup dále dovnitř čmelína.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno