Mrazák nemrazí

Doteď jste si plnými doušky užívali kostek ledu v chlazených nápojích, lahodné zmrzliny i svěžího zmrazeného ovoce a zeleniny ve vašich oblíbených jídlech, ale najednou je všemu konec? Pokud váš mrazák přestal mrazit, ať už náhodu, po odmrazení, nebo postupným procesem, není prostor na vyčkávání. Závada se sama rozhodně nespraví. Pokud už totiž mrazák přestává či přestal mrazit, a k jeho oživení nepomůže odpojení a opětovné napojení do sítě, bude chyba v některé ze součástek, které je nutné vyměnit.

Ucpaná odtoková trubička

Možná o tom ani nevíte, ale u výparníku chladniček a mrazniček je umístěna odtoková trubička, která se může ucpat. V takovém případě vám pak kondenzovaná voda teče pod dveřmi, ale třeba i zadem lednicí, odkud může v případě kombinované chladničky skapávat dolu do mrazáku a například porušit některou z hadiček. Ty je pak potřeba vyměnit.

Porucha kompresoru

Pokud jasně slyšíte, že mrazák začne hučet a snaží se chladit, ale po pár vteřinách utichne a v mrazničce teplota vůbec neklesá, vypadá to na chybu kompresoru, který tlačí chladivo v plynném stavu do výměníku. Kompresor je možné bez potíží vyměnit, ovšem připravte se na částku v řádech tisíců korun.

Vada termostatu

Pokud mrazák ani nespíná, pak je možná chyba v termostatu, který chybně nebo vůbec neukazuje teplotu, a tudíž neiniciuje start chlazení. Vadu termostatu poznáte tak, že mraznička jednoduše vůbec nespíná, tedy neslyšíte typický hučivý zvuk. Porucha termostatu není u chladniček a mrazniček nijak výjimečným, ale naštěstí ani nijak nákladným problémem. Nový termostat vás vyjde na pár stovek korun podle konkrétního modelu.

Netěsnost dveří

Další možnou příčinou špatného mražení může být také netěsnost gumy okolo dveří či netěsnost výklopných dvířek vašeho mrazáku. Pokud dvířka netěsní, mrazák možná nestíhá dostatečně mrazit, neustále spíná, ale chlad uniká mimo prostor mrazáku. Řešením je pořízení nového těsnění nebo přetěsnění otvoru mrazáku.

Málo chladiva

Obsahem každé chladničky i mrazáku je chladicí kapalina, které musí být pro správnou funkci dostatek. Chladivo lze sice vyměnit i doplnit, ale cena opravy se v tomto případě může rovnat ceně nového přístroje. Pokud kapalina chybí pouze částečně, můžete se spokojit s nižší intenzitou chlazení. Pokud ale chybí zcela, mraznička je nepoužitelná a čeká vás volba mezi nákladnou opravou nebo koupí nové.

Řídící elektronika

Pokud mrazák nemrazí ani nespíná, může být chyba i v řídící elektronice, která celé chlazení ovládá a spravuje. Zkuste řídící jednotku restartovat odpojením od sítě. Pokud jednoduché řešení nezabere, je čas zavolat servis. Jestliže je chyba nakonec opravdu v řídící jednotce, připravte se ovšem na opravu v řádech tisíců korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno