Ložnice v podkroví: Inspirace podkrovní ložnice

V minulosti sloužily podkrovní prostory domu nejčastěji jako úložiště nepotřebných a sezónních věcí. Dnes naopak majitelé nemovitostí kouzlu podkrovních prostor doslova propadli, a s oblibou využívají jejich útulnosti i estetické zajímavosti. Skvělou volbou je například využití podkroví jakožto ložnice, která nabízí soukromí i pohodlí.

Proč umístit ložnici do podkroví

Hlavní výhodou umístění ložnice v podkroví je, že vás zde nikdo nebude rušit procházením do dalších pater, neboť nad podkrovím už pochopitelně žádný další prostor není. Díky tomu budete mít maximální soukromí a klid.

Kdy se ložnice do podkroví nehodí

Pokud se rozhodnete pro umístění ložnice do podkroví, musíte počítat s tím, že vás při každé cestě do postele bude čekat stoupání po schodech, nebo dokonce po žebříku. To může být ale zejména pro seniory nebo osoby se zdravotními potížemi obtížné či přinejmenším zatěžující. V takovém případě je vhodnější zvážit jiné využití podkroví, třeba jako dětský či studentský pokoj, kdy bude podkroví sloužit mladším, vitálnějším členům rodiny.

Co v podkrovní ložnici nesmí chybět

Pokud jste doposud používali podkroví jen jako skladiště, je dost možné, že v něm nemáte zavedeno topení, nebo dokonce ani elektřinu, případně vám mohou chybět střešní okna. Toto vše přitom budete muset pro úspěšné přetvoření podkroví v ložnici dořešit. Ideálně za pomoci profesionálů, kteří dovedou propojit funkční stránku přestavby s estetickou, tak aby vás výsledek skutečně uspokojil. Pokud budete v podkroví pokládat nové podlahy, nebo třeba koberce, volte raději světlejší tóny, které jsou v podkroví vhodné také pro výmalbu stěn. Světlé tóny totiž projasní podkrovní prostor a opticky jej zvětší, což je pod šikmým a mnohdy sníženým stropem maximálně žádoucí. Okna pak nezapomeňte opatřit žaluziemi, abyste měli možnost regulace světla v místnosti – zejména pokud například postel bude stát přímo pod oknem.

Vybavení podkrovní ložnice

Dominantou ložnice (nejen té podkrovní) je postel. Nebojte se proto volit klidně i nějaký designově zajímavý model – ať už jde o samotnou postel, nebo třeba povlečení. Postel umístěte směle do středu místnosti – čelem ke zdi, nebo pokud si troufáte, klidně i zcela volně do prostoru. Hlavní je, aby byla volně a pohodlně dostupná z obou stran. Pokud jde o další nábytek, držte se hesla, že méně je někdy více. Kromě nočních stolků můžete vhodně zvolit menší skříňky či komody. Ideální přitom budou ty vyrobené na míru, které umožní využít například i jinak nepoužitelný prostor pod zkosenou střechou. Nezapomeňte přitom také na dostatečné osvětlení, které by mělo být dvojího typu – jemné(například pro noční vstávání, sledování televize nebo romantiku) a intenzivní (pro čtení). Volit můžete například decentní noční lampičky a intenzivnější centrální osvětlení, případně různé stmívače, které škálu vašich možností ještě více rozšíří.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno