Lasička v kurníku

Chováte slepice a mizí vám záhadně vajíčka nebo dokonce malá kuřátka? Pak máte dost možná čest s lasičkou, která může škodit na vejcích, kuřatech a dokonce i slepicích, které sice nesežere, ale může je poranit. Na druhou stranu ale lasice můžou úspěšně pomoci s hubením hlodavců, jako jsou myši nebo potkani.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co je lasička

Lasičky jsou drobné šelmy z čeledi lasicovitých, respektive kunovitých, mezi které patří drobné štíhlé a hbité šelmičky jako jsou právě lasice a kuny, ale také větší a mohutnější jezevci či vydry. Lasice jsou přitom masožravé a nejběžněji se u nás vyskytuje konkrétně lasice hranostaj a lasice kolčava.

Lasice versus kuny

Pokud se v kunovitých šelmách příliš nevyznáte, kunu a lasici si snadno spletete. Obě jsou malé a rychlé, což navíc k jejich záměně ještě více nahrává. Přesto kunu skalní poznáte jednoznačně podle bílé náprsenky a kunu lesní podle náprsenky nažloutlé. Kuna lesní má navíc černý čumáček, zatímco kuna skalní ho má růžový. Pro lasici hranostaj jsou zase typické natolik malé uši, že se až může zdát, že úplně chybí. V bílé zimní srsti je pak nápadná černá špička ocasu. Lasice kolčava je pak ze všech nejmenší, ale často o to troufalejší a při shánění potravy krvelačnější.

Lasice a potrava

Nejčastěji se lasice živí hraboši, myšmi, hmyzem, obojživelníky či plazy a drobnými ptáky. Nepohrdne přitom ani vejci. Méně často zaútočí na koroptve či bažanty, mladé zajíce nebo králíky. Lasice jsou přitom velmi mrštné a protáhnou se i velice malými otvory. Když pak mají kořist na dosah, jejich 34 ostrých zubů a pevný stisk si s ní poradí téměř bez mrknutí oka. Denně spotřebují lasice okolo 40 gramů potravy a loví hlavně v noci.

Kde objevíte lasici

Lasici běžně přes den nejspíš nepotkáte, aktivní je především v noci, kdy se může přiblížit i k lidským obydlím, zejména pokud u nich nalézá vhodnou potravu. Jinak se zdržuje spíše v polních remízcích, v křoví nebo na okraji lesa.

Jak se zbavit lasice

Pokud vám lasice začne škodit v kurníku, je dobré ji odchytit a odvézt opravdu hodně daleko. Ideální jsou sklopce, které můžete koupit i online za pár set korun a samozřejmě je použít i opakovaně. Skvělou návnadou jsou vnitřnosti, hlava z makrely nebo také sušená švestka, která je pro kuny a lasice velkou lahůdkou. Jakmile se šelmička do pasti chytí, je potřeba ji odvézt opravdu velmi daleko, jinak můžete druhý den vítat nečekaného hosta znovu.

Další možností je slepice zabezpečit, což ovšem znamená utěsnit opravdu veškeré sebemenší skulinky a pracovat s pletivem s malými oky. Budete ovšem překvapeni, kde všude se najde skulinka a jak malým otvorem dovede lasice prolézt. Na psy na pozemku přitom rozhodně nespoléhejte, jejich přítomnost lasici v lovu rozhodně nevadí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno