Langoše jako ze stánku

Kdo by neznal klasickou (nejen) letní pochoutku – langoš. Prodávají se na koupalištích, na poutích v pojízdných stáncích nebo třeba na městských slavnostech. Tuto výbornou dobrotu si ale snadno můžete vyrobit i doma, a to dokonce velice levně a poměrně rychle.

Odkud se vzaly langoše?

Langoš, jak již samotný název napovídá, pochází z Maďarska. Původně se jednalo o pochutinu z chlebového těsta, která se pekla blízko plamenů v pecích. Z Maďarska se postupně langoše rozšířily do Rumunska, Ukrajiny a také do Čech a na Slovensko, kde se jejich receptura pozměnila podle chutí obyvatel daného státu. Primárním základem je ale vždy smažená plackakynutého těsta.

Recept na základní placku

Na internetu i v domácích kuchařkách kolují desítky variant receptů na langoše. Klasický langoš je ale vždy tvořen z pěti surovin. Jedná se o mléko, hladkou mouku, cukr, sůl a droždí. Těsto se připravuje ze základního kvásku (trocha vlažného mléka s cukrem a rozdrobenými kvasnicemi), který se jednoduše přidává do zbytku mléka a mouky. Následně je dobré přidat špetku soli a dát těsto kynout na teplé místo. Těsto kyne přibližně půl hodiny. Poté, na pomoučeném vále, se z něj tvoří bochánky, které se roztahují na tenké placky. Správné těsto by se nemělo trhat a mělo by být pevné.

Finální smažení

Připravené placky se smažírozpáleném oleji na pánvi nebo fritují ve fritéze. Smažení by nemělo trvat dlouho, aby placky nebyly tmavé a vysušené. Doporučuje se maximálně minutu až dvě z každé strany. Během smažení přitom na langoších vznikají charakteristické puchýřky a bublinky, které jim dodávají specifický typický vzhled.

Jak langoše ozvláštnit?

Různé chutě langošů může vytvořit lehce odlišný poměr surovin, postup přípravy, ale třeba i nějaké ty ingredience v těstě navíc, které tu a tam v některých receptech objevíte. Příkladem je zakysaná smetana, jogurt, voda či jedlá soda.

A to zdaleka není všechno. Pokud se pustíte do pátrání, určitě najdete tipy nejen na „zaručeně nejlepší“ langoše, ale i jejich rychlejší, levnější, či zdravější variantu. Mezi ty se řadí třeba bramborové langoše do trouby, pečené jogurtové langoše nebo veganské langoše. Ty mohou být zdravé i chutné, ovšem pravý langoš je prostě vždycky smažený, nezdravý a moc dobrý.

S čím podávat langoše?

V Maďarsku se tradiční langoše podávají se zakysanou smetanou, česnekem a sýrem, šunkou nebo lečem. U nás je nejčastěji prodávaná varianta zahrnující kečup, česnek a sýr, popřípadě tatarskou omáčku, česnek, sýr. Sýr bývá nastrouhaný na jemno a nejčastěji jde o obyčejný eidam. Česnek bývá prolisovaný a rozmíchaný se solí, vodou a olejem. Fantazii se ale meze nekladou a výjimkou dokonce nejsou ani sladké varianty langošů, které jsou podávány se zakysanou smetanou a marmeládou, nebo jen posypané skořicovým cukrem.

Skladování langošů

Pokud vám náhodou z oběda zbude několik kousků langošů, nebo přímo přemýšlíte jaký oběd předpřipravit pro rodinu na den, kdy nebudete chtít vařit, langoše jsou skvělou volbou. Hotové usmažené langoše můžete jednoduše uchovat v mrazáku, odkud je pak stačí jen vytáhnout a ohřát. Chuťově jsou stále výborné, jako čerstvé. Ostatně, odkud myslíte, že berou langoše oni stánkaři, od kterých vám tahle pochoutka tolik chutná?

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno