Kuchyně propojená s obývákem – inspirace

Současným trendem v řešení interiérů je dominující otevřený prostor, a to zejména v místnostech, které slouží celé rodině i návštěvám. Moderním bytům proto vévodí kuchyně propojené s jídelnou i obývacím prostorem. Toto řešení může skvěle zafungovat u malých i velkých bytů, je však potřeba propojení realizovat vkusně.

Jak propojit kuchyni s obývákem

Elegantního propojení místností dosáhnete především laděním všech dominantních prvků. Stejný styl, stejný typ osvětlení, stejné barvy či dekory pomohou vytvořit jednotný a příjemný dojem, který je jednoznačně žádoucí. Zároveň by ale nikdy nemělo chybět jasné optické rozdělení jednotlivých funkčních zón.

Pomocní číslo 1: Barový pult

Nejběžněji využívanou, praktickou a velmi variabilní možností, jak propojit kuchyni s obývákem, je instalace barového pultu. Ten může být vyvýšený či naopak snížený pod úroveň pracovní desky, může nabývat různých velikostí i tvarů, a může být i velmi praktický nejen jakožto pult k jídlu či pití. Často je totiž barový pult od strany z kuchyně modifikován na úložné skříňky, kterých není v kuchyni nikdy dost. Pult zajímavě funkčně propojí obě zóny a zároveň vytvoří jasný předěl mezi nimi, přičemž designově je velmi mladistvý a moderní.

Pomocník číslo 2: Bodové osvětlení

Oddělovat opticky prostor propojené kuchyně a obýváku je zcela na místě, není k tomu však zapotřebí vždy jen výrazných masivních prvků. Můžete využít například i jen decentní snížený podhled s řádkou bodového osvětlení, které vytvoří viditelný předěl, ale zároveň nijak nezasáhne do užitné plochy.

Pomocník číslo 3: Směrování nábytku

Další možností, jak funkčně propojit kuchyni s obývákem, je oddělení jednotlivých zón pomocí nasměrování nábytku. Zatímco kuchyňská linka bude umístěna na jednu stranu prostoru, televize bude na straně protější. Logicky sedací souprava či pohovka pak bude umístěna mezi těmito dvěma prvky a natočena zády ke kuchyni, čímž vznikne jasné optické rozdělení prostoru – pomocí zad sedací soupravy. Mezi kuchyni a obývák je možné přidat i jídelní kout, který rozdělení nijak nenaruší.

Pomocník číslo 4: Podlaha a stěny

Další alternativou optického rozdělení zón je využití jiné podlahové krytiny pro kuchyň a obývák, respektive využití jiného dekoru či jen odstínu barvy. Podobně zafunguje i odlišná výmalba, kdy například v kuchyni použijete tmavší či kontrastní odstín k výmalbě v obývacím pokoji.

Proč propojovat kuchyni s obývákem?

Výhod propojení kuchyně s obývacím prostorem je hned několik. Především všichni členové rodiny včetně návštěv mohou trávit čas společně v jednom prostoru, komunikovat, ale zároveň se každý může věnovat své činnosti. Díky tomu nikdo není oddělován od ostatních a večeře se stává společenskou událostí již ve fázi příprav. Zároveň máte po většinu dne vše při ruce, v tomto nejhojněji obývaném prostoru.

Nevýhody spojení kuchyně a obýváku

Před realizací propojeného prostoru však dobře zvažte, zda po něm opravdu toužíte. Počítejte s tím, že si totiž kvůli propojenému prostoru a hluku možná nejednou nevychutnáte v klidu svůj oblíbený seriál, všichni uvidí a díky šíření pachů i ucítí vaši nepovedenou večeři a nikomu neunikne ani hora špinavého nádobí na vaší lince.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno