Konstrukce kurníku: Návod na stavbu

Pokud jste se rozhodli pro chov slepic, neobejdete bez slepičího obydlí – kurníku. Ačkoliv slepice nejsou nijak výrazně náročné, kurník by měl splňovat určité základní požadavky týkající se velikosti, konstrukce a vybavení.

Požadavky na kurník

Kurník je pro slepice zejména útočištěm před nepříznivým počasím a dravci, proto by měl chránit zvířata před predátory, deštěm, ostrým sluncem, ale také větrem. Na druhou stranu by ale měl být i vzdušný a částečně větraný, aby v něm nebylo horko ani dusno. Pro vstup a výstup slepic je pak potřeba opatřit kurník i vstupními okénky. Pokud jsou ve výšce, pak k nim připojit ještě plošinu se schůdky nebo žebříček.

Výroba konstrukce kurníku

Konstrukci kurníku můžete poměrně snadno vytvořit například z překližky, trámů a pletiva. Velikost se odvíjí od počtu slepic, například pro 5 slepci postačí 2 m2, zohledněte ale i praktičnost pro údržbu a čištění. Základem je konstrukce ve tvaru kvádru, s vertikálními trámy v rozích a uprostřed delších stěn. Trámy jsou pak spojeny nejen nahoře, ale i zhruba v polovině, kde bude i podlaha pro slepice a zároveň půlící příčka kurníku. Tři sloupky na jedné ze stěn by měly být delší – kvůli budoucímu sklonu střechy. Na ty přijde ještě další dlouhý spojující trám, od kterého šikmo k protější stěně vytvoříte krov střechy. Na jedné straně kurníku vytvoříte v polovině výšky podlahu z překližky, a stejně zakryjete i boční stěny této části kurníku, která bude sloužit ke snášení vajec. Zde pak také vytvoříte z překližky i snášková hnízda. Středovou příčku uzavřete jen částečně, respektive v ní vytvoříte otvor – vchod pro slepice. Druhá strana, která je zatím otevřená, bude sloužit jako výběh, ke krmení a posezení slepic. Tu tedy po obvodu celou pokryjete pletivem. Je ale potřeba vytvořit ještě dveře opatřené pletivem, kvůli průchodu zvířat, čištění kurníku a doplňování krmiva. Pak stačí celou stavbu zastřešit. Střecha kurníku by měla být šikmá, opatřená okapem, aby se okolo ní nevytvářely kaluže a bahno.

Vybavení kurníku

Uvnitř kurníku slepice odpočívají, ukrývají se před nepříznivým počasím, krmí se a mimo jiné také snášejí vejce. Pro tyto účely je potřeba, aby uvnitř kurníku bylo dostatek bidýlek (takzvané „hřady“), na kterých slepice sedí. Ta by měla být s ohledem na pohodlí slepic půlkulatého průřezu (kdy je rovná strana dole), nebo průřezu hranatého se zkosenými hranami, aby si slepice neodíraly hrudník. Na jeden metr hřadu se pohodlně vejde 5 až 6 slepic – podle počtu zvířat tedy volte přiměřené množství bidýlek k sezení. Umístěna by měla být ve výšce okolo tři čtvrtě metru nad podlahou. Pod hřady je pak praktické umístit trusník k zachycování trusu vyprodukovaného během noci. Dobře poslouží obyčejné prkno umístěné pod bidýlko.

Kvůli snášení vajec musí být v kurníku k dispozici snášková hnízda, tedy ze tří stran uzavřené prostory se soukromím pro snášení vajec. Velikost pro průměrné slepice by měla být zhruba 30×30 cm půdorysu a 35 cm výšky. Snášková hnízda se pak vystýlají slámou.

Pro účely krmení je vhodné do kurníku umístit krmítka – ideálně ta, která umožňují pouze prostup hlavy ke krmivu. Do takových si samy slepice nekálejí ani je jinak neznečišťují. Na pití jsou nejpraktičtější napáječky, zejména pak plechové, které neprasknou a odolají i minusovým teplotám.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno