Koňský hnůj

Pro někoho odpad, pro jiného vzácná surovina – i tak lze chápat koňský hnůj, kterého se majitelé rančů a jízdáren rádi zbavují, a naopak zahrádkáři a pěstitelé jej hojně vyhledávají. Půda hnojená kvalitním hnojem je totiž rájem pro všechny rostliny a pěstitelské zázraky jsou na ní téměř zaručeny.

Proč se hodí hnůj

Hnůj na sebe váže živiny, které se následně při kropení uvolňují do půdy, a z nich do rostlin, které je k růstu potřebují. Každá rostlina ale preferuje lehce jiný typ živin, proto i při hnojení lze dosahovat značných pěstitelských rozdílů. Důležité je také nevyužívat hnůj od zvířat z velkochovů, která požívají antibiotika nebo hormony, které mohou negativně ovlivnit kvalitu hnoje.

Koňský hnůj

Koňský hnůj je obsahem podobný kravskému a lze je společně při využití na kompostu i míchat. Koňský hnůj je typem výhřevného hnojiva, která jsou ideální pro hnojení pařenišť. Zároveň je ale také díky svému složení ideálním doplňkem pro náročné rostliny. Při kompostování je potřeba jej zalévat, protože rychle vysychá, překopávat, a zároveň je potřeba dávat pozor na případné samovznícení. Cenově se kilogram koňského hnoje u chovatele pohybuje okolo koruny za kilogram, v případě granulovaného organického hnojiva pak okolo 40 korun za kilogram.

Kravský hnůj

Kravský hnůj je směsí chlévské mrvy, tedy tuhých i tekutých výkalů, s podestýlkou. Podestýlka přitom může být slámová, z pilin nebo i pazdeří. Vyzrálý hnůj je přitom tmavý, snadno dělitelný a typicky zapáchající. Co se týče složení, kravský hnůj obsahuje především vysoké množství dusíku.

Prasečí hnůj

Naopak příkladem studeného hnoje s pomalým rozkladem je hnůj prasečí, který obsahuje vysoké množství draslíku a minimum vápníku. Při využití na kompostu je ideální pro hnojení celeru, pórku a malin.

Ovčí, kozí a králičí hnůj

Hnůj pocházející od ovcí a koz, stejně jako trus králíků, je typický rychlým rozkladem s navazujícím uvolněním velkého množství dusíku. Tyto druhy hnoje proto nesmí nikdy přijít na záhon čerstvé, ale je potřeba je kompostovat. V takovémto stavu je pak ocení zejména zelenina s vysokými nároky na živiny.

Ptačí trus

Málokdo ví, že pro hnojení rostlin lze využít i trus slepic, kachen či holubů, které i dnes ještě stále někteří nadšenci chovají doma. Trus těchto ptáků opět patří mezi hnojiva s rychlým rozkladem a následným uvolněním velkého množství dusíku, v důsledku čehož tyto druhy hnoje nesmí nikdy přijít na záhon čerstvé, ale je potřeba je kompostovat. V syrovém stavu totiž mohou způsobit spálení rostlin. Tyto druhy hnoje pak disponují hlavně vysokým obsahem fosforu, v menší míře pak dusíku a draslíku, což ocení zejména zelenina náročná na živiny a také rostliny s výraznými květy, ať už zahradní, nebo balkonové.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno