Jak vyrobit luk

Luk patří k člověku již celá staletí. Sloužil k obraně i lovu, ale také zábavě a sportu. Jeho výroba je léty nepoznamenána a při troše šikovnosti ji lze zvládnout svépomocí – obzvláště pokud se chystáte vyrobit kousek pro krátkodobou rekreační zábavu. Výroba profesionálních luků, které slouží například pro sportovní lukostřelbu, pak samozřejmě přísluší pouze odborníkům.

Co je potřeba na výrobu luku

Pokud jste se rozhodli pro výrobu luku svépomocí, budete potřebovat v první řadě zručnost v oblasti práce se dřevem. Pokud jde o materiál, základem je kmen stromu s kúrou, bez suků, s průměrem kmene 12-16 centimetrů a délkou kolem jednoho metru. Na druhu dřeva nezáleží, ačkoliv se doporučuje vyhnout se ovocným stromům. Vybírejte ale spíše podle tvaru a kvality samotného kmene.

Nářadí pro výrobu luku

Co se týče náčiní, neobjedete se bez sekyrky a pily, kladívka, kovadlinky, hoblíku, hoblovačka a nože. Pokud máte k dispozici cirkulárku, určitě po ní také sáhněte, usnadní vám práci. Dále nesmí chybět tilerovací tyč (postačí i tyč s řadou zářezů v pěticentimetrových rozestupech), pevná tenká šňůra s nosností minimálně 50 kilogramů, smirkový papír, tužka na popsání dřeva a lak.

Postup výroby luku

A jak tedy luk vyrobit? Nejprve kmen stromu rozdělíme (rozštípneme), a to nejlépe na 2 poloviny (lze i na čtvrtiny). Takto rozdělené dřevo necháme proschnout na teplém, dobře větraném a suchém místě minimálně tři měsíce.

Po čtvrt roce konce těchto štípů natřeme nepropustným nátěrem (například lakem nebo včelím voskem) a částečně proschnutý polotovar opracujeme. Při seškrabávání kúry přitom vždy dbáme na to, aby šlo o velmi tenký pruh dřeva, abychom nepoškodili první letokruh (luk by potom prasknul). Vše vždy zahladíme smirkovým papírem a nožíkem. Tento polotovar necháváme opět schnout.

Nakonec budeme dobře proschnuté dřevo ohýbat na tilerovací tyči, která slouží ke sledování úhlu luku. Princip je jednoduchý. Luk se na tilerovací váze ohýbá a my můžeme pomocí dlátek, hoblíku či nožíků ubírat materiál a tím dosáhnout požadovaného úhlu prohnutí luku. Důležité je poznamenat, že dřevo se odebírá pouze z břicha luku, záda luku nesmí být poškozena.

Když tilerování dokončíme (prohnutí by mělo dosahovat kolem 70-80 centimetrů), celý luk dohladíme smirkovým papírem a opakovaně naimpregnujeme. Po celém tomto procesu prohýbání a zpracování dřeva na finální výrobek napneme tětivu.

Následně je dobré luk pravidelně ošetřovat lněným olejem, aby dlouho vydržel a brzy neprasknul.

Proč svěřit výrobu luku do rukou odborníků?

Výše uvedený návod nabízí řešení pro šikovné kutily, kteří si vystačí s jednodušším typem luku pro zábavu. Hledáte-li sportovní pomůcku, se kterou budete dosahovat profesionálních výkonů, obraťte se na odborníky. Ti vám dovedou doporučit nebo i vyrobit luk na míru dělaný vaší výšce i potřebám, jako je třeba levorukost. Luky se také liší svou silou, tedy mírou odporu, který kladou, což může být další důležitý aspekt při výběru.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno