Jak vypustit bojler

Bojler je skvělý a vyhledávaný pomocník k ohřívání vody v bytech, domech i na chalupách. Nedílnou součástí údržby bojleru by však mělo být pravidelné vypouštění jeho obsahu, a to nejen v případech, kdy potřebujte bojler zazimovat na chatě či chalupě. Pro zachování nezávadné a zdraví bezpečné vody je vhodné bojler jednou ročně vypustit a vyčistit, a to zejména pokud máte tvrdou vodu plnou vodního kamene.

Než vypustíte bojler

Nikdy nevypouštějte bojler ve chvíli, kdy si na nutnost jeho údržby jen tak vzpomenete. Voda v bojleru je totiž běžně horká, a tudíž vám reálně hrozí opaření. Vypouštění bojleru je potřeba naplánovat a den před plánovaným vypouštěním bojler vypnout, aby měla voda v něm dostatek času zchladnout.

Jak provést vypuštění bojleru

Samotné vypouštění bojleru začněte kompletním odpojením boleru od přívodu elektřiny (pokud jste to neudělali již předchozí den při vypínání bojleru). Následně uzavřete přívod vody a v koupelně otevřete kohoutek s teplou vodou – a to naplno. Pokud je součástí bojleru pojišťovací ventil, otevřete ho. Pak už zbývá jen čekat, než se veškerá voda vypustí. Voda v bojleru po delší době může být kalná a znečištěná, proto vhodnější je například napustit vodu do vany a odtud ji přelít kbelíky do toalety, kde je menší riziko ucpání odpadu.

Alternativní možností je vylití vody z bojleru pomocí kbelíků rovnou, což je pro šikovného kutila rychlejší a jednodušší varianta, zejména pak pokud se chystáte bojler i čistit. V tomto případě je ale skutečně potřeba, aby voda v bojleru již nebyla horká. Pro přístup do nádrže s vodou v bojleru stačí odmontovat vrchní kryt bojleru a demontovat elektroniku. Následně již jen vylíváte vodu pomocí kyblíků – o toalety, nebo třeba rovnou do venkovního odpadu pro odtok dešťové vody.

Čištění bojleru

Jakmile jste vypustili vodu v bojleru, hodí se provést čištění. Po demontáži vrchního krytu a elektroniky tedy nyní demontujte zbývající šrouby a přírubu bojleru a následně bojler opatrně vypláchněte čistou vodou. Pokud čištění provádíte pravidelně, proud vody smyje jak nečistoty, tak i vodní kámen. Pokud je ale již kámen tvrdý, je potřeba jej seškrábnout – ideálně dřevěným tupým předmětem, například vařečkou. Zapomeňte ale na hrubou sílu, smalt nesmí být poškozen. Pozor také na anodovou a topnou tyč.

Znovuzprovoznění bojleru

Pokud jste bojler vypustili a vyčistili a neobjevili jste žádné díly, které by potřebovaly výměnu, můžete bojler znovu zapojit do provozu. Postup je přesně opačný než při demontáži, stačí tedy jen v opačném pořadí znovu namontovat přírubu a šrouby a následně elektroniku a vrchní kryt. Dobře utáhněte veškeré povolené ventily a můžete začít s napouštěním vody. K tomu stačí jen povolit přívod vody a nová čistá teplá voda se pro vás již znovu chystá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno