Jak vyhubit štěnice

Když se řekne štěnice, představíte si nejspíš zanedbanou špinavou nemovitost a podmínky, které se vás zdaleka netýkají. To je ale veliký omyl, štěnice stejně jako blechy bez potíží objevíte i ve zcela uklizené a čisté domácnosti. Přinést si je totiž můžete z dovolené, služební cesty nebo i společně s nakoupenými starožitnostmi či starými obrazy.

Co je vlastně štěnice a jak ji poznat?

Štěnice jsou drobný noční hmyz, který parazituje na lidech a saje jejich krev. Dospělé štěnice mají oválné žlutohnědé nebo červenohnědé tělo do velikosti 5 milimetrů, tři páry nohou a tykadla. Tělo štěnice je vysoce ploché, takže se tento hmyz rád a úspěšně ukrývá i v těch nejmenších skulinách ve zdech či nábytku. Aktivně žije především v noci, a její přítomnost poznáte nejčastěji podle přítomných kousanců, které připomínají stopy po bodnutí komárem. Ty přitom můžete najít jak na lidech, tak třeba i na domácích mazlíčcích – psech, kočkách, nebo dokonce i na ptácích v klecích.

Kolonii štěnic pak můžete poznat i podle výkalů v podobě černých tečiček, svleček (exuvií) a světlých vajíček, která se hromadí v jejich okolí. V případě větší kolonie je také možné již cítit i typický pach štěnic.

Kde se nejčastěji štěnice ukrývají?

Nejoblíbenějšími skrýšemi štěnic jsou matrace, rámy obrazů, záhyby povlečení, štěrbiny v nábytku, praskliny ve zdivu, okraje koberců, podlahové lišty, prádlo či pelíšky domácích mazlíků. Nejčastěji je přitom najdete v bytech, hotelích a jiných ubytovacích zařízeních, ale také ve vlacích, letadlech či lodích.

Jak se zbavit štěnic

Pokud přímo objevíte nějakou tu štěnici, mechanicky ji prostě rozmáčkněte. Okolí místa a další riziková místa pak ošetřete horkou párou, kterou aplikujete pomalu a z bezprostřední blízkosti. Nakonec aplikujte postřik proti štěnicím na všechna riziková místa, případně použijte speciální dýmovnici, která se dostane do skutečně všech skulin. Samozřejmostí by mělo být také vyprání veškerého ložního prádla minimálně na 60°C a vysátí všech rizikových míst. Sáček z vysavače samozřejmě ihned vyhoďte, aby se k vám štěnice znovu nevrátily.

Zajímavosti o štěnicích

Možná jste nevěděli, že štěnice dokáže vydržet bez potravy i několik měsíců, tudíž ani málo navštěvovaným rekreačním objektům se nevyhýbá. Délka života štěnice je přitom pouhý rok až 18 měsíců. Za tuto dobu dokáže samička štěnice naklást 200 až 500 vajec.

Člověka dokáže štěnice poznat na 1,5 metru, a to podle teploty kůže nebo CO2. Přestože jde o nočního živočicha, světlo jí ale nevadí a nebojí se jej. S čím si však neporadí, to jsou hladké plochy. Na skle nebo plechu se zkrátka neudrží. Při nízkých teplotách pak přestávají být štěnice aktivní, takže pokud od nich chcete mít klid, řešením mohou být i mrazivé podmínky v ložnici, kde teplota nepřesáhne 15°C.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno