Jak postavit trubkové lešení

Chystáte se na montážní, stavební nebo jiné řemeslné práce okolo domu a potřebujete se dostat i do větších výšek? Pak se pravděpodobně neobejdete bez lešení, které je praktickým pomocníkem při rozličných pracích. Tím nejoblíbenějším typem lešení je přitom praktické a spolehlivé trubkové lešení, které s trochou zručnosti zvládnete sestavit i sami. Aby ale lešení bylo bezpečné a funkční, je potřeba dodržet několik zásad ohledně materiálů konstrukce, jednotlivých součástí i postupu montáže.

Části trubkového lešení

Konstrukci lešení tvoří nejběžněji ocelové trubky bez povrchové úpravy a spojky. Základ trubkového lešení vytváří nosná konstrukce tvořená sloupky, příčníky, podélníky, ztužením a patkami, které jsou doplněné podlahou, zábradlím, žebříky, případně i stříškami nebo dalšími doplňky.

Venkovní průměr trubek je 48 mm a tloušťka stěny 3,2 až 4 mm. Délky pak mohou být od 0,5 do 6 metrů. Spojky jsou pak upínací hákové, které umožňují spojování křižujících se trubek, a nastavovací, které umožňují spojování souosých spojek. Nánožky pak spojují stojky a podlážku.

Jak postavit trubkové lešení

Dříve než začnete samotnou montáž lešení, připravte si prostor, na kterém bude lešení stát. To znamená vyklizení, urovnání a zpevnění. Kousky prken nebo jiného materiálu pod lešením nejsou vhodnou volbou. Jakmile je prostor připraven, můžete začít s kompletací lešení po jednotlivých patrech. Rozmístěte podkladní prahy a následně tvořte nosné rámy vždy ze dvou trubek a příčníků na zemi ve vodorovné poloze. První hotový rám vztyčte a zajistěte provizorní vzpěrou, následně vztyčte i další rámy a spojte je pomocí podélníků. Dbejte přitom vždy na potřebné osazení a upevnění pomocí úhlopříčného ztužení, kotvení nebo vzepření. Dílčí konstrukce průběžně vyrovnávejte a dále přidávejte další sloupky, příčníky, podélníky a další prvky.

Zásady trubkového lešení

Správné trubkové lešení musí být vždy bezpečné, dostatečně nosné, ale také rychle a snadno smontovatelné a demontovatelné. Trubkové řešení je přitom dočasné a slouží obvykle jen několik týdnů až měsíců – po dobu provádění nutných prací. Správné trubkové lešení by navíc mělo mít například také podlahu o šířce minimálně 80 centimetrů a výška jednotlivých pater by měla být 1,8 metru. Pokud je v přízemí podchod pro chodce, pak by podchozí výška měla být minimálně 210 centimetrů. Pokud jde o žebříky, ideální sklon je 3:1. Žebříky však nesmí být nikdy ve dvou patrech nad sebou.

Kdy se hodí lešení

Lešení využijete kdykoliv, kdy potřebujete pracovat ve výšce nad úrovní terénu nebo nad úrovní pevné podlahy. Využití lešení přitom nemusí být jen pro pracovní účely nejrůznějšího typu, ale třeba i za účelem podpěry, ochrany nebo záchytu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno