Jak postavit sklep

Hodilo by se vám útočiště pro sbírku vína, zavařeniny, ovoce či zeleninu, nebo třeba jen pár beden oblíbeného piva? Pak je ideálním řešením sklep, který zvládnete postavit i svépomocí. Stačí vám k tomu kousek půdy, kde je možné kopat do hloubky, a trocha šikovnosti i materiálu.

Než začnete stavět

Byť na pohled není sklep nijak velkolepou stavbou, formálně si vyžaduje stejné postupy jako stavba domu nebo garáže. Svůj záměr tedy předem musíte poměrně přesně naplánovat a také oznámit na stavebním úřadě, který vám při splnění všech podmínek za poplatek stavbu povolí.

Pokud plánujete malý sklípek jen na uskladnění potravin, zvládnete plánovací fázi sami. Pokud ale budete stavět rozměrnější sklep s prostorem k posezení a vybavením, zajděte si raději pro radu ohledně materiálů a postupuodborníkovi.

Kde stavět

Ideální je postavit sklep ve svahu, čímž si ušetříte část práce se stavbou schodů. Není ale žádný problém postavit sklep i na zcela rovném terénu. Jediným omezením je přítomnost vody. Rozhodně nemá smysl stavět sklep v blízkosti vodního toku nebo tam, kde je velké množství spodní vody.

Přípravy a základ stavby

Stavbu sklepa budete muset pravděpodobně zahájit terénními úpravami a přípravou plochy. Při vyměřování rozměrů přitom počítejte nejen s výškou prostoru samotného, ale i s tím, že nad stropem sklepa by měl být ještě zhruba metr zeminy. Pokud tedy chcete ve finále mít nad sklepem rovný terén, je potřeba započítat i tento rozměr. U sklepů, ve kterých budete pobývat, počítejte s výškou prostoru sklepa minimálně dva metry. K uskladnění menšího množství potravin ale postačí i daleko skromnější rozměry.

Jakmile jsou přípravy hotovy, pusťte se do stavby samotného základu. Ten bude pravděpodobně z betonu, vhodnou součástí je ale i propustná část, která bude snižovat vlhkost ve sklepě. Pro účely sklepa tedy bohatě postačí vybudování obvodových betonových pásů a vysypání středu štěrkovou drtí. Volit ala můžete i klasický celobetonový základ.

Stavba sklepa

Samotnou stavbu sklepa můžete realizovat buď z betonu, nebo vyzdít z cihel či kamene. Zatímco beton je levnější a stavbu s ním postavíte rychleji, kámen či cihly mají jednoznačně své estetické kvality. Co se týče orientace sklepa, ideální je vchod na východ či západ.

Jakmile jsou zdi hotovy, zbývá dokončit strop. U malého sklípku na potraviny postačí rovný strop z betonu či oceli, u rozměrných sklípků k posezení je pak vhodnější klenba, která je však již náročnější na stavbu.

Nezbytnou součástí sklepa je pak také větrací kanál, který umožní cirkulaci vzduchu ve sklepě. Zjednodušeně řečeno jde o rouru, která bude vystupovat nad terén a umožní proudění vzduchu do sklepa i ven.

Dodatečné práce

Jakmile je stavba sklepa hotová, čeká ji zasypání zeminou. Dříve než se ale do zasypávání pustíte, je potřeba stavbu odizolovat od vlhkosti. K tomu můžete využít například klasické izolační pásy, které zateplíte a následně zasypete hlínou. Přírodní alternativou může být využití jílu, a to v asi půlmetrové vrstvě, kterou se obklopí stavba dokola. Na ni pak přijde asi dvaceticentimetrová vrstva štěrku a případně i geotextilie, která zabrání případnému prorůstání kořenů směrem ke stavbě.

Pak už zbývá jen nastěhovat dovnitř sklepa zásoby dobrot.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno