Jak pěstovat vistárie

Zahlédli jste už někdy obří dřevité liánymohutnými květy, popínající zdi budov nebo ploty? Pak jste měli nejspíš tu čest s vistáriemi, které jsou nepřehlédnutelnou ozdobou každé zahrady i předzahrádky. Pokud se vám majestátná rostlina s až půlmetrovými květy růžové, bílé či fialové barvy zalíbila, můžete si ji také pořídit. Vyžaduje sice trochu péče, ovšem dech beroucí krása květů je za tuto starostlivost každému pěstiteli jistě dostatečnou odměnou.

Kde sadit vistárie

Vistárie vyžadují slunné teplé místo chráněné před větrem. Pokud zasadíte vistárii do stínu, květy od ní nečekejte. Zároveň je potřeba vysadit ji na místo, kde se může pnout. Vhodné jsou tedy pergoly, zídky, budovy či ploty.

Správná péče o vistárie

Pokud jde o zálivku, vistárie vás nijak nepotrápí. Její potřeby jsou spíše průměrné. Pokud jde ale o substrát, potrpí si na půdu bohatou na humus, kterou jí musíte dopřát, chcete-li, aby vám časem vykvetla. Ano, časem, vistárie totiž kvetou až po pěti až osmi letech. Půda by také měla být dostatečně propustná. K přihnojování je potřeba volit výhradně kyselá hnojiva. Další důležitou podmínkou je také správný řez, který by měl být prováděn dle pravidel pravidelně několikrát do roka.

Jak správně prořezávat vistárie

Při jarní výsadbě provedeme zkrácení hlavních výhonů na 60 centimetrů a postranních výhonů na 3 pupeny. Vistárie porostou rychle, a tak už v létě, jakmile dosáhnou postranní letorosty délky 25 centimetrů, je zaštípneme za 4. listem. Když letorosty vyrostlé z bočních zakrácených jednoletých výhonů dosáhnou délky 25 centimetrů, zaštípneme tentokrát za 6. listem. Navíc během léta zastřiháváme zaštípnuté výhony znovu vždy, když dosáhnou délky 20 centimetrů. Ve druhém roce zastřiháváme výhony krácené v prvním roce za 6. pupenem, během vegetace pak krátíme silné letorosty za 5. listem. Ve třetím roce krátíme silné výhony v předjaří opět za 6. pupenem, slabé nekrátíme vůbec, právě na nich se totiž budou tvořit květy. Pokud v létě letorosty dosáhly 25 centimetrů, zakrátíme je za 6. listem, slabší pak za 4. listem. Podle potřeby pak letní zaštipování opakujeme. V dalších letech pak zkracujeme jen letorosty, které přesahují požadovanou plochu.

Kdy sadit vistárie

Ideálním termínem pro výsadbu vistárií je jednoznačně jaro. Bezlisté sazenice v květináči mají nejvyšší šanci na ujmutí – na rozdíl od podzimní výsadby, která často vede k zahnívání kořenů nebo namrznutí kultivaru. Na jaře se naopak při vydatné zálivce vistáriím obvykle daří dobře, a to i v případech, kdy je léto velmi teplé.

Fakta o vistáriích

Liány vistárie dorůstají délky až 12 metrů, přičemž kmeny i větve jsou ovíjivé. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, květy typicky motýlokvěté seskupené do převislých hroznůpůlmetrové délky. Barva květů přitom může být od bílé přes růžovou až po fialovou či modrou. Liší se podle druhu, ale i podmínek. Pokud jde o druhy, u nás je nejběžněji pěstovaná vistárie květnatá či vistárie čínská.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno