Jak namíchat maltu

Čeká vás premiéra ve stavbě zdí? Pak dost možná také budete vůbec poprvé v životě míchat maltu, která slouží jako spojovací materiál. Její přípravu přitom určitě nepodceňte, protože správné složení malty a kvalitní příprava rozhodne o tom, jak stabilní a pevné vaše zdi budou.

Co je malta

Malta je směsí cementu, písku, vody a vápna. Ve stavebnictví nachází využití jednak jako spojovací materiál například ke „slepování“ cihel, ale také například k omítání zdí.

Vápenno-cementová malta

Vápenno-cementová malta je směsí cementu, vápna, vody a písku, která se do konce 19. století využívá jako spojovací materiál. Právě cement dodává po ztuhnutí směsi daleko lepší mechanické vlastnosti, které každý stavitel ocení zejména při konstrukcích namáhaných částí zdiva a komínů. Cement zlepšuje pevnost zdiva, ale také snižuje jeho prodyšnost.

Poměr vápna a cementu pro tento typ malty je obvykle 2:1 až 1:1, podle požadované pevnosti. Na 100 kg vápna pak připadá asi jeden metr krychlový písku a 240 až 350 litrů vody. Voda se přitom do směsi přidává vždy na závěr, tak aby bylo snáze dosaženo požadované hustoty. Množství vody může být ale i menší, zejména pokud pracujeme například s mokrým pískem. Kvalita písku pro zdění není příliš důležitá a v tomto ohledu je malta nenáročná.

Vápenná malta

Vápenná malta je směsí hašeného vápna, vody a písku. Tento typ malty se dnes používá zejména k omítání zdí, při kterém louží jako povrchový materiál stěny. V minulosti však byl tento typ malty jediným známým druhem a tak cihly ve starých domech bývají spojeny právě touto maltou. Rozdíl byl však pravděpodobně v používaném hašeném vápnu, které bylo v minulosti vyráběno daleko pečlivěji a pomaleji, díky čemuž i vápenná malta dodnes zajišťuje stabilitu staveb.

Nevýhodou vápenné malty je její náročnost na správný poměr surovin, který rozhoduje o tom, zda vám bude omítka dobře držet a bude se s ní dobře pracovat, nebo vám bude odpadávat a bude se odlupovat. Správný poměr surovin je v tomto případě na metr krychlový písku asi 120 až 140 kilogramů vápna a 240 až 350 litrů vody. Kvalita vápna je přitom stejně důležitá jako jeho správné množství a v tomto případě rozhodně najdete rozdíly. S ohledem na kvalitu používaného vápence dosahuje každá vápenka jiné kvality nabízené suroviny.

Cementová malta

Extrémně namáhané zdivo pak můžete vyzdít i maltou výhradě cementovou, kterou namícháte z cementu, vody a písku. Na jeden metr krychlový písku v tomto případě budete potřebovat 250 až 450 kilogramů cementu a 240 až 340 litrů vody.

Schnutí malty

Malta bez ohledu na druh schne v reakci s oxidem uhličitým, který je obsažený ve vzduchu. Při jeho vyšší koncentraci tuhne malta rychleji, což je také důvod, proč byly v minulosti dovnitř staveb umisťovány ocelové koše, ve kterých se roztopilo dřevo a koks, který místnost vyhříval a navíc zvyšoval množství oxidu uhličitého ve vzduchu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno