Zpevnění, osázení svahu: Jak zpevnit svah

Zahradou jako podle pravítka disponuje málokdo, a ostatně, proč taky, když svahy a nerovnosti mají své estetické kouzlo. Členitý terén, pokud má být ale stabilní a bezpečný, potřebuje dostatečně zpevnit. Dnešní doba nabízí hned několik metod i materiálů, které si poradí mnohdy i s těmi nejprudšími svahy. Proto se zpevňování nemusíte vůbec obávat. Stačí si vybrat řešení na míru vašim představám.

Mírné svahy zvládne hravě tráva

Pokud vaše zahrada disponuje jen drobnými nerovnostmi, konkrétně svahy se sklonem do zhruba dvaceti stupňů, ke zpevnění vám postačí obyčejná tráva, kterou vysejete jednoduše pomocí semen. Pokud je sklon svahu větší, trávy můžete i tak využít, ovšem semínka budou muset nahradit travní rohože z netkané textilie, ve kterých jsou umístěna semena vytrvalých trav, jako je jílek, kostřava nebo psineček. Výhodou travní rohože je, že při správné aplikaci zajistí i v prudším sklonu terénu rovnoměrné rozmístění semen trávy, která by jinak po zalití například mohla stékat dolů. Kromě trávy můžete využít i řadu dalších rostlin, které si se zpevněním půdy hravě poradí. Je však třeba volit konkrétní druhy pro konkrétní svahy – jiné rostliny jsou totiž vhodné na severní svahy, a jiné zase na jižní.

Příkré svahy zpevněte alespoň kameny

Svahy s výrazným sklonem je vhodné kromě zeleně zpevnit i umístěním například velkých kamenů, které zakotvíte do půdy. Okolí pak můžete vhodně osázet rostlinami tak, že svah funguje jako okrasná skalka.

Rozsáhlé svahy čleňte zídkami

Pokud je vaše zahrada či pozemek kompletně celá ve svahu, vhodné pro údržbu i využití je rozčlenit ji a zpevnit pomocí opěrných zdí, které vám vytvoří jakási terasovitá poschodí s relativně rovným povrchem. Tato poschodí pak můžete využít k pěstování rostlin, rekreaci, případně jen výsadbě trávníku, který se vám ale na rovné ploše bude udržovat mnohem lépe, než v prudkém svahu. Provedení může být časově i finančně náročnější, neboť budete pravděpodobně potřebovat těžkou techniku, bude to chtít plánování i přípravy, a neobejdete se bez investice do materiálu pro opěrné zdi. Pro praktičnost, funkčnost i estetičnost vaší zahrady je to však nejvhodnější řešení.

Materiály pro opěrné zídky

Pokud jde o stavbu opěrných zídek, můžete vybírat z celé řady materiálů, zejména podle estetických kvalit, které jistě budou hrát při budování příjemné zahrady významnou roli. Nabízí se například moderní betonové svahovky, které se snadno aplikují do terénu a nabízí možnost výsadby rostlin do jejich středu, což ocení milovníci zahradničení stejně jako bylinkářky. Jinou alternativou je třeba přírodní kámen, který lze skládat na sucho stejně jako i spojovat maltou, dále betonové palisády, nebo třeba i palisády dřevěné. Kromě estetické stránky se ale při jejich volbě musíte ohlížet také na účel, který budou plnit. Raději se proto poraďte s odborníkem ohledně vhodnosti daného řešení.

Zpevňujte dále od domu

Ať už je váš dům pod nebo nad svahem, je vhodné začít se zpevňováním svahů až několik metrů od domu. Pokud totiž váš dům stojí nad svahem, a hranice tohoto svahu bude umístěna příliš blízko domu, bude působit nestabilně. Naopak pokud je pod svahem, a vy hranici svahu umístíte až k domu, bude působit zastíněným dojmem. Okolo domu proto raději vybudujte alespoň menší terasy, které vytvoří pro oko příjemný dojem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno